Kosova Meclisinde Sırp Seçimi Gerginliği

Kosova Meclisi Genel Kurul toplantısı, Kosova'da düzenlenen Sırp seçimleriyle ilgili olarak muhalefettin Hükümet ve Başbakan Haşim Taçi'ye yöneltilen sert eleştirileri ile başladı.

Kosova Meclisinde Sırp Seçimi Gerginliği

Muhalif milletvekilleri, Sırp seçimleri hakkında hükümet yetkililerinin yaptıkları açıklamalarını, yersiz ve vatandaşlarını kandırmak amaçlı olarak niteledi.

Ana muhalefet partisi Kosova Demokratik Birliği (LDK) milletvekili Arben Gashi, Sırp seçimleriyle Kosova Anayasası'nın ihlal edildiğini belirtirken, Vetëvendosje Hareketi'nden Libum Aliu, Cumhurbaşkanı Yahyaga ile Başbakan Taçi'nin, Kosova'da düzenlenen Sırp seçimleri hakkında yaptıkları açıklamalarının, Kosova'nın çıkarlarınıyla uyumlu olmadığını savundu.

Meclis oturumunda gündem dışı konuların ele alındığı bölümde iktidardaki, Kosova Demokratik Partisi (PDK) milletvekili Berat Buzhala, basın özgürlüğünü kısıtladığı gerekçesiyle Ceza Yasası'ndaki 37 ve 38'inci maddelerin kaldırılması amacıyla söz konusu yasanın Cumhurbaşkanı Yahyaga'nın tekrar görüşülmek üzere meclise göndermesi kararını olumlu bir adım olarak niteledi. Buna rağmen eski gazeteci olan Berat Buzhala basın mensuplarını ağır ithamlarda bulunarak, "Gazeteciler kutsal inekler gibi davranmamalılar" dedi.

Gazetecilerin yıldırımdan değil gök gürültüsünden korktuklarını savunan Buzhala medya mensuplarının da sorumluluk sahibi olmaları gerektiğini söyledi. Toplantının devamında Kosova Başbakan yardımcısı ve başmüzakereci Edtita Tahiri, gensoru kapsamında, Brüksel'de kayıp kişilerin akibeti hakkında yapılan anlaşma ile ilgili olarak açıklama yaptı.

Bu arada Sırbistan seçimleri ile ilgili araştırma yapan İspos adlı firma, 20 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde Tadiç'in %58, Tomislav Nikoliç'in % 42 oy alacağını öngördüklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2012, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER