Kopenhag'da Klasik Türk Müziği Konseri

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’taki Türk Büyükelçiliği, dünyaca ünlü d’Angleterre Oteli’nde Klasik Türk Müziği Konseri düzenledi. Geçen Mart ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Kraliçe II. Margrethe ve ailesi onuruna yemek verdiği Palmiye Salonu’nda düzenlenen konsere, çeşitli ülkelerin diplomatları ile Danimarka’daki Türk toplumunun önde gelen isimleri katıldı.

Kopenhag'da Klasik Türk Müziği Konseri
Sanat yönetmenliğini Fatih Salgar’ın yaptığı konserde TRT sanatçıları Melihat Gülses, Dilek Türkan ve Faruk Salgar, Nihavend Pesrev, Nhavend Ağır Semai, Hicaz Şarkı, Kurdili Hicaz Şarkı, Rast Şarkı Segah Şarkı gibi eserleri seslendirdi.
 
Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu ve TRT sanatçılarının sunduğu konserden sonra, Büyükelçi Mehmet Dönmez DHA’ya yaptığı açıklamada, "Güzel bir konser oldu. Değerli sanatçılarımızı İstanbul’dan şahsen tanıyorum. Kendileri böyle bir konser düzenlenmesi durumunda gelebileceklerini ifade etmişlerdi. Kültür Bakanlığı ve Turizm bakanlığının desteği ile bunu gerçekleştirdik. Uzun zamandır beklenen, özlenen bir etkinlikti. Vatandaşlarımız çok memnun kaldılar. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanımız mart ayında Danimarka’ya yaptığı ziyaret sırasında bu salonda bir davet vermişti onun için ben de bu salonu tercih ettim" dedi.
 
Müzik Öğretmeni Erol Sarıkaya konseri çok güzel bulduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanlığı Türk Müzik korosunu buraya getirmekle Büyükelçi bize çok güzel bir gece geçirtti kendisine teşekkür ederim konser sırasında ben eski konservatuar günlerime gittim" dedi.
 
İzleyicilerden Sebla Lassen de "“Çok keyifli bir konserdi. Otel yeni restore edildiği için merak ediyordum. Ortam harikulade idi. Değerli sanatçılarımızı canlı izlemek çok güzeldi. Umarım böyle organizasyonlar devam eder" dedi.
 
Otel d’Anleterre, Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ünlü ses ve film sanatçıları yanı sıra, büyük devlet adamlarını ağırlamakla tanınıyor.
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 13:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER