Kobani'de Sessizlik

Suriye’nin Kobani kentinde IŞİD militanları ile YPG güçleri arasındaki sokak savaşları dün akşam saatlerinde kentin batı kesimlerinde şiddetini arttırarak devam etti. Kobani, bugün sabah saatlerinden itibaren ise sessizliğe büründü.

Kobani'de Sessizlik
Kobani’de IŞİD militanları ile PYD’nin silahlı kanadı YPG güçleri arasındaki  çatışmalar 28’inci gününde de devam etti. Dün akşam saatlerinde ABD öncülüğünde oluşturulan koalisyon uçaklarının Kobani’nin batı kesiminde bombardıman yapmasının ardından IŞİD ile YPG güçleri arasında sabah saatlerine kadar sokak aralarında şiddetli çatışmalar yaşandı. Havanın aydınlanmasının ardından ise Kobani’de sessizlik hakim olurken, aralıklarla silah sesleri duyuldu. ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları ise Kobani çevresinde keşif uçuşlarını sürdürdü. 
 
28 GÜNDE 550 KİŞİ YARALANDI
 
Kobani kentine ele geçirmek isteyen IŞİD militanlarının 28 gündür süren saldırısında ilçeyi savunan 550 YPG militanının ise çatışmalarda yaralandığı bildirildi. Çatışmalar sırasında yaralanan ve Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan geçirilerek Türkiye’ye getirilen yaralıların Suruç, Şanlıurfa ve çevre illerdeki hastanelerde tedavi edildiği öğrenildi. Bu arada yaralı YPG’lilerin tedavisi için birçok kentten doktorun Suruç’a gelerek gönüllü görev yaptığı da öğrenildi. 
 
GÖZALTINDA AÇLIK GREVİNE GİRDİLER
 
Öte yandan geçen hafta Kobani’de çatışmaların yoğunlaşması üzerine aralarında sivillerinde bulunduğu 256 kişi Mürşitpınar Sınır Kapsından Türkiye’ye geldi. Sınır kapısında güvenlik güçlerince gözaltına alınan 256 kişiden 86’sı serbest bırakıldı. Halen Suruç Spor Salonu’nda tutulan ve Ankara’dan gelecek özel ekip tarafından sorgulanacağı açıklanan 170 Suriyeli’nin ise keyfi olarak gözaltında tutulduklarını öne sürerek açlık grevi başlattığı bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2014, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER