banner51

KKTC'de Sel Baskını

KKTC’nin Mesarya bölgesinde hafta sonu boyunca etkili olan ve zaman zaman şiddetini artırarak doluya dönüşen yağışlar su baskınlarına neden oldu.

KKTC'de Sel Baskını

Mesarya köylerinde zarara yol açan yağışlar, Lefkoşa-Gazimağusa anayolunun bazı bölümlerinin de trafiğe kapatılmasına neden oldu. Özellikle Düzova, Kalavaç, Yeniceköy, Çukurova, Serdarlı, Turunçlu, Ulukışla bölgelerinde etkili olan yoğun yağışlar su baskınlarına sebep oluyor. Bazı evler ve mandıralar sular altında kaldı. Kalavaç’ta bir ev yıkılırken, köylere Sivil Savunma, polis, itfaiye, kaymakamlık, Su İşleri Dairesi ve belediyelerden ekipler müdahale etti.

Özellikle Ulukışla köyünde etkili olan yağışlı hava ile birlikte yağan dolu, bölgeyi kar gibi kapladı ve yer yer kalınlığı 2 metreyi buldu. Aslanköy bölgesinde yaşanan su taşkını bir süre Lefkoşa-Gazimağusa anayolunun kapanmasına sebep olurken, Ulukışla’da etkili olan dolu ve yağmurdan dolayı birçok ev ve araç zarar gördü. Kalavaç köyünde etkili olan yağmur burada bulunan göletin dolup taşmasına sebep oldu. Göletten taşan sulardan dolayı Çukurova köyünde bazı evleri su bastı. Özellikle Ulukışla’yı etkisi altına alan dolu, bu bölgede yer yer yaklaşık iki metre kalınlığa ulaştı. Yağmurun da etkili olmasıyla köy içerisindeki dere taştı, sular evlere girdi ve vatandaşlara zarar verdi.
 
KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu ile bazı bakanlar, yaşanan felaket üzerine Mesarya köylerine giderek, vatandaşlarla görüştü, hasarla ilgili bilgi aldı. Başbakan Yorgancıoğlu, Ulukışla’daki incelemelerinin ardından basına yaptığı açıklamada, ülkede daha önce sel felaketleri yaşandığını, ancak ilk kez böyle bir olay yaşandığını, yer yer bazı bölgelerde iki metreye yakın dolu yağdığının görüldüğüne dikkat çekerek, bugünden itibaren bölgede hasar tespit çalışmalarının başladığını söyledi.
 
Yorgancıoğlu, ilgili birimlerin de gerekli tedbirleri aldığını, tüm ekiplerin çalıştığını ifade ederek, “Önemli olan önümüzdeki dönemde, bu ve buna benzer olayların yaşanmasını önlemek adına, tekrardan hükümetimizin ve yetkili birimlerin tedbir almasıdır” dedi. Başbakan Yorgancıoğlu, doğal afet yaşayan bölge halkına da geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2013, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER