banner51

'Kimyasal Silahlar İçin Kanıt Gerekli'

Birleşmiş Milletler Uluslararası Suriye Soruşturma Komisyonu tarafından yayımlanan raporda Suriye’de sınırlı sayıdaki zehirli kimyasalların silah amaçlı en az 4 saldırıda kullanıldığına dair haklı gerekçelerin bulunduğunu ancak bu kimyasalların tam olarak belirlenebilmesi için daha fazla kanıta ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

'Kimyasal Silahlar İçin Kanıt Gerekli'

 

BM İnsan Hakları müfettişleri yayımladıkları raporda Suriye’deki mülteci, doktor ve savaş mağdurlarıyla konuştuktan sonra Suriye’de sınırlı miktarda kimyasal silahın kullanıldığına inanmaları için haklı gerekçeleri olduğunu belirtti.
 
BM yetkililerinin son raporunda bağımsız müfettişlerin her 2 tarafın da toksik kimyasallar kullandığına dair iddialara ulaştıkları fakat bunların çoğunun hükümet güçlerinin kimyasal silah kullanıldığı iddiaları olduğunu belirtmişlerdi. Müfettişler ayrıca Mart ve Nisan aylarında 4 saldırı olduğunu fakat bunlarda toksik kimyasalların kullanıldığını, bunların teslimatı ya da failleri konularını tespit edemediklerini kaydettiler.
 
Yayımlanan raporun ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Birleşmiş Milletler Uluslararası Suriye Soruşturma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro, “Sınırlı şekilde kimyasal silahların kullanıldığını söyleyebilmemiz için haklı gerekçeler var. Elimizdeki delillere göre kimyasal silahın kesin olarak belirlenmesi, nasıl elde edildiği ve kim tarafından sağlandığını söyleyebilmemiz mümkün değil” dedi.
 
Pinheiro cinayet ve işkence de dahil olmak üzere işlenen savaş suçlarında her 2 tarafı da suçladı. Bu olayın her 2 tarafta da çeşitlilik gösterdiğini farklı olan şeyin suçların niteliği olduğunu ifade etti. Pinheiro ayrıca, “Geçmişte de söylediğimiz gibi hükümet güçleri ve muhalifler tarafından işlenen suçlar arasında farklılık vardır. Fakat bu farklılık, işlenen suçun yoğunluğundaki farktır. Suçun ve ihlalin doğasındaki farklılık değil. Bunlar aynı şeyler” dedi.
 
Basın toplantısı dün gerçekleşmiş olmasına rağmen uygulanan ambargo nedeniyle bugün yayınlandı.
 
BM müfettişleri ayrıca 26 aydır devam eden ve en az 80 bin kişinin hayatını kaybettiği iç savaşın başlangıcından bu yana yayımladıkları 5. raporunda şehirlere ve sivil halka uygulanan kuşatma ve bombalama ile savaş suçlarından Suriye’deki yönetimin sorumlu tutulması gerektiğini belirtiyorlar. Bağımsız müfettişler ayrıca Suriyeli muhalifler ile müttefiki olan yabancı savaşçıların da esir aldıkları rejim askerleri ve sivilleri öldürdüklerini belirtiyorlar. Raporda ayrıca konvansiyonel silahlarla yapılan zulümlerde kayıpların daha fazla gerçekleştiği ifade edildi.
Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2013, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER