Kilisede Kuran-I Kerim Okundu

Almanya’nın dünyaca ünlü Nürnberg Noel Pazarı (Christkindlesmarkt) sürerken, her yıl geleneksel olarak yapılan barış duası bu yıl Lorenz Kilisesi’nde yapıldı. Kilisede Kuran-ı Kerim de okundu.

Kilisede Kuran-I Kerim Okundu
 
Nürnberg Medina Türk Müzesi’nin de bulunduğu komite tarafından organize edilen ve her dinden duaların okunduğu etkinlikte tutuşturulan kandilleri isteyenler evlerine götürdü. Medina Derneği’nden Yaşar Gül kandili tutuştururken, hafız Hakkı Dursun ’Amener Resulü’ ayetini Arapça okuduktan sonra, Yaşar Gül Almanca mealini okudu. Yaşar Gül, kiliseyi dolduranlara hitaben yaptığı konuşmada, Habeşistan’a iltica edeceklerin kendisine danışması üzenine Hz. Muhammed’in Hıristiyan Kralı’nı övdüğünü ve "Gidin o adaletli biri" dediğini aktardı. Yaşar Gül, Nürnberg yakınlarında Vorra’da mültecilere ayrılan binaların kundaklanmasını kınayarak "Gelin mültecilere yardımcı olalım" çağrısı yaptı.
 
Kilisede okunan Amener Resulü ayetinin meali şöyle:
 
"Peygamber, Rabbinden kendisine indirilene iman etti, mü’minler de (iman ettiler). Her biri; Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler ve şöyle dediler Onun peygamberlerinden hiçbirini (diğerinden) ayırt etmeyiz. Şöyle de dediler İşittik ve itaat ettik. Ey Rabbimiz! Senden bağışlama dileriz. Sonunda dönüş yalnız sanadır. Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz) Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et."
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2014, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER