banner51

Kıbrıs Seçimleri Sonuçlandı

KKTC'de erken genel seçim yapıldı. Oyların tamamının sayıldığı seçimlerde Cumhuriyetçi Türk Partisi sandıktan ilk sırada çıktı ancak tek başına hükümet kuracak sayıya ulaşamadı. Başbakan İrsen Küçük ise meclis dışı kaldı.

Kıbrıs Seçimleri Sonuçlandı
KKTC'de resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyetçi Türk Partisi oyların yüzde 38'ini alarak seçimi önde bitirdi. Ulusal Birlik Partisi yüzde 29, Demokrat Parti-Ulusal Güçler yüzde 23 ve Toplumcu Demokrasi Partisi ise seçimlerde yüzde 7 oy aldı.
 
Bu oy oranları 50 sandalyeli, mecliste CTP'ye 21, UBP'ye 14, DP'ye 12, TDP'ye de 3 milletvekili kazandırdı.
 
KÜÇÜK SEÇİLEMEDİ 
 
Ulusal Birlik Partisi’nde (UBP) Genel Başkan ve eski Başbakan İrsen Küçük, resmi olmayan ilk sonuçlara göre milletvekili seçilemedi.
 
 
CTP: HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİ BİZİM 
 
Sonuçların şekillenmesinin ardından kısa bir açıklama yapan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, "Halk UPB iktidarından memnun olmadığını gösterdi ve hükümeti kurma görevini bize verdi" dedi.
 
Halkın partilerinin düşüncelerini benimseyerek, hükümeti kurma görevini kendilerine verdiğini belirten Yorgancıoğlu, "Şeffaflık, adalet, demokrasi, siyasal iradeye sahip çıkma projelerimizi geliştireceğiz. Partimize oy veren ve vermeyen herkese eşit mesafede duracağız" dedi.
 
KKTC'De önümüzdeki dönemde koalisyon hükümeti kurulması bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2013, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER