Kâbe'de Çelik Halka Dönemi

Kâbe etrafında sıkışıklığı önlemek için inşa edilen çelik halkadan tavaf alanı açıldı. Şimdilik üst katı açılan tavaf alanını, sadece engelliler ve yaşlılar kullanıyor. Birinci kat hac dönemine kadar bitirilecek.

Kâbe'de Çelik Halka Dönemi
Mekke’de bulunan İslam dininin en kutsal mekanı Kâbe çevresinde bir süredir devam eden genişletme çalışmalarının yol açtığı sıkışıklıkların ortadan kaldırılması için önemli bir adım atıldı. Kâbe etrafında inşa edilen çelik halkadan tavaf alanı hizmete açıldı. İki kattan oluşan ancak halihazırda sadece üst katı hizmete açılan tavaf alanında engelliler tavaf etmeye başladı. 12 metre yüksekliğinde, 13 metre genişliğindeki tavaf alanında saatte bin 700 engelli aracı dolaşabiliyor. 
 
ENGELLİLER VE YAŞLILAR 
 
Harem-i Şerif’in birinci ve ikinci katından her iki kata giriş-çıkışların verildiği tavaf alanına sadece engelliler ve yaşlılar girebiliyor. Çelik halkadan tavaf alanının birinci katının da hac dönemine kadar bitirilmesi öngörülüyor. Kâbe kapısı karşısında genişletme çalışmaları da hızla devam ediyor. Bu bölümün birinci katı hizmete açıldı. Hizmete alınan bölümde ibadetlerini rahatça yerine getirebilen ziyaretçiler, yeni bölümün zemin katından Sefa ve Merve tepesine geçebiliyor. Öte yandan Suudi Arabistan hükümetinin Kâbe çevresindeki genişletme çalışmaları nedeniyle vize sayısını azaltması, ramazan ayında tavaf alanında yoğunluk yaşanmamasında etkili oldu.
Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2013, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER