Kazanın Detayları Ortaya Çıktı

Fransa'da kayak yaparken kaza geçiren ve başına aldığı darbeyle komaya giren F1 eski pilotu Michael Schumacher'in nasıl kaza yaptığı kesinleşti. Kazayı soruşturan Fransız savcılar, Schumacher'in bir ayağındaki kayağın fırmasının ardından düşerek pist dışına çıktığını belirtti.

Kazanın Detayları Ortaya Çıktı
Suni komada tutulan Schumacher, 3 Ocak'ta 45 yaşına bastı (Reuters).
 
Fransız Alpleri’ndeki Meribel’de 29 Aralık 2013 tarihinde geçirdiği kaza sonrasında iki beyin ameliyatı geçiren ve halen durumu kritik olan Formula 1’in efsane pilotu Michael Schumacher’in kazasını inceleyen Fransız savcılar, F1 pilotunun nasıl yaralandığını kesin bir şekilde anladıklarını belirtti.
 
Fransız yetkililer, Schumacher’in kayak yaparken kaskında takılı olan kameranın görüntülerini inceleyerek, kazanın nasıl yaşandığını yüzde 100 belirlediklerini açıkladı. Yetkililer, Schumacher’in kayaklarından bir tanesinin ayağından fırladığını, ardından pist dışında kayaya çarptığını ifade etti.
 
Soruşturmada yer alan bir savcı, “Herhangi bir görgü tanığı bulunmuyor. Bu tür bir kazada herkes için uygulanacak soruşturmayı Schumacher için de yaptık. Çok kapsamlı bir soruşturma gerçekleştirdik. Kazanın nasıl yaşandığını detaylarıyla inceledik. Her kış sezonunda yaklaşık 50 kazayı inceliyoruz. Schumacher için de aynısını yaptık ve kaskındaki kameranın görüntülerini çok dikkatli bir şekilde inceledik” ifadesini kullandı.
 
Schumacher’in 29 Aralık günü yerel saatle 11.00'da, 3700 metre irtifada kayak pistindek bir kesişme noktasında, kırmızı ve mavi bayrakların olduğu noktada yere düştüğünü ve pist dışına çıktığını belirten savcular, “Schumacher'in çok iyi bir kayakçı olduğu biliniyor ancak bir kayağın, kayaya çarpması nedeniyle bu kayak ayağından fırladı. Ardından tek kayakla kaymaya çalışırken başını bir kayaya çarptı. Bu kaya, pistten sekiz metre uzaklıktaydı. Düştüğü yer ise pistin 9 metre dışında yer alıyordu” bilgisini verdi.
 
“GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞACAĞIZ” 
 
Savcılar, Schumacher’in hızının görüntülerden kesin olarak tespit edilemeyeceğini ancak çok iyi bir kayakçı olduğu için fazla hızlı gittiğini düşünmediklerini belirtti.
 
Açıklamada, “Kaskının üzerindeki kameranın çektiği görüntüleri incelemeye devam ediyoruz. Bu görüntülerden birçok bilgi elde ettik ve elde ettiğimiz bulguları bu sayede doğruladık. Görüntüleri kullanarak kazayı yeniden canlandırdık ve kazanın nasıl yaşandığını biliyoruz. Schumacher'in kaskındaki kamerada yer alan görüntüleri, soruşturmanın ardından kamuoyuyla paylaşacağız. Şu an için, kazanın nasıl yaşandığını yüzde 100 anladığımızı söyleyebiliriz” denildi.
 
Savcı, sadece videoya bakarak Schumacher'in hızı hakkında kesin bir yorum yapmanın kolay olmadığını ancak, görüntülere bakıldığında Schumacher’in oldukça iyi bir kayakçı olduğunu anladıklarını belirtti.
 
Schumacher’in kayak yeteneğine rağmen, ‘kazada pistin dışına çıktığını ve çıktıktan sonra hızını fazla azaltmadığını’ belirten savcılar, “Hızını kesin olarak belirtemeyiz ancak çok iyi bir kayakçı olduğu için böyle bir kazaya maruz kalmaması için hızını iyi ayarlamış olduğunu düşünüyoruz” ifadesini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2014, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER