'Kapüşonlu Çocuk' Artık Liderliğini Göstermeli

Facebook, 17 Mayıs’ta gerçekleştireceği halka arz ile 27 yaşındaki CEO’su Mark Zuckerberg’i dünyanın en zengin insanlarından biri yapacak. Ancak birçok analist, Zuckerberg’in ABD’nin en değerli şirketlerinden biri haline gelecek Facebook’un CEO’su olarak ne kadar başarılı olduğu konusunda büyük şüphelere sahip.

'Kapüşonlu Çocuk' Artık Liderliğini Göstermeli

Facebook’un 3 Mayıs’ta ABD Menkul Kıymetler Borsası’na yaptığı başvuruya göre, halka arz işleminde, değerleri 28 ile 35 dolar arasında değişen 337.4 milyon hisse kamuya sunulacak. Halka arzın ardından, Zuckerberg’in servetinin 17.6 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Piyasa değeri 100 milyar dolar olan Facebook’un işlemden elde etmesi beklenen rakam 77-97 milyar dolar arasında değişiyor.

Bloomberg Milyarderler Endeksine göre, Zuckerberg bu rakamla kendisinden iki kat yaşlı olan Microsoft CEO’su Steve Ballmer ve Rus çelik milyarderi Vladimir Lisin’den daha zengin biri olacak. Endeksin verdiği rakam, Ballmer’ın Mayıs ayının başı itibariyle sahip olduğu servetin 15.4 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Facebook’un halka arz edeceği hisselerin 180 milyonu şirketin kendisine ait. Şirketin iş ortakları Accel Partners ve Digital Sky Technologies ise 157.4 milyon adet hisseyi kamuya sunacak. Satılacak hisselerin 30.2 milyonu, Zuckerberg’e ait.

27 yaşındaki Zuckerberg, Menkul Kıymetler Borsası’na bildirildiğine göre halka arzın ardından elde edilecek inanılmaz boyuttaki sermaye birikiminin yönetiminde yüzde 57 oy hakkına sahip olacak.

Harvard Üniversitesi’ne 19 yaşında adım atan Zuckerberg’in, kodlarını yurttaki odasında yazdığı Facebook, bugün üye sayısı 900 milyonu aşan, dünyanın en büyük sosyal ağı haline geldi.

Facebook’u ilk olarak diğer üniversite kampüslerine yayan Zuckerberg, 2004’ün sonunda bir milyon kullanıcıya ulaştı. Online para transferi şirketi PayPal’ın kurucularından Peter Thiel’den yatırım desteği alan Zuckerberg, 2006’da Facebook’u herkese açık bir platform haline getirdi. 2006 sonunda, sitenin üye sayısı 12 milyona ulaştı.

Zuckerberg, Facebook’ta yeni hizmetleri hızlıca sunmasıyla saygı kazanan bir isim olmayı başardı. İlk olarak zamanın en ünlü sosyal medya ağı MySpace’i geride bırakan Facebook, daha sonra Google + ve Twitter gibi iddialı rakipleriyle mücadeleye başladı. Facebook, rekabet stratejisinde platformunu müzik, film, e-ticaret seçenekleri ve diğer hizmetlerle genişletmeye yöneldi.

Facebook, Microsoft, Accel ve Rusya’nın Digital Sky gibi şirketlerinin ilgisini çekerek, yatırım konusunda sıkıntı yaşamadan büyümeye devam etti.

Sitenin büyüme rakamları, 2012’ye girildiğinde üye sayısının artışıyla yavaşlamaya başladı. Analistler, Zuckerberg’in gerçek liderlik özelliklerini artık ortaya koyması gerektiğine inanıyor. San Francisco merkezli Discern Analytics şirketinin yöneticisi Paul Saffo, Washington Post’a yaptığı yorumda, “Silikon Vadisi’nde çalışkan, girişimci teknoloji inekleri büyük başarılar elde edebiliyor... Mark’ı bekleyen mücadele şu: Sahip olduğu şirketin büyüme hızıyla olgunlaşabilecek mi?” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2012, 12:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER