banner9

'Kalbimiz Bütçemizden Daha Büyük'

Başbakan Ahmet Davutoğlu İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Suriye’nin Donörleri Konferansı’nda konuştu.

'Kalbimiz Bütçemizden Daha Büyük'
Davutoğlu yaptığı konuşmada, konferansta ne karar alınırsa alınsın Türkiye’nin Suriye mültecilere insani yardımı devam edeceklerini ve savaştan kaçarak Türkiye sınırına gelen hiçbir mülteciyi geri çevirmeyeceklerini kaydetti
 
Konferansın zamanlamasından dolayı konferansın en sahiplerine teşekkür eden Davutoğlu şöyle konuştu:
 
“Bugün başarısız olursak, sadece Suriye için değil, insanlık için de başarısız oluruz.
 
Dün Ankara’da bir hastaneyi ziyaret ettim. Hava saldırılarında 3 çocuk vücutları, yüzleri yanmış. Aynı odada terör saldırısında yaralanan bir Türk çocuk vardı. Bunlar aynı nesilin çocukları. Baba ve de olarak çok kötü hissettim. Bu çocuklar için ne yapacağız. Türkiye 2.5 milyon Suriyeli mülteciyi misafir ediyor. Türkiye’de Suriyeli olmayan hiçbir kent yok.Kamplarda yaşayan mültecilere şimdiye kadar 10 milyar dolar harcadık.
 
Türk ulusundan gurur duyuyorum. Bugüne kadar Suriyelilere karşı hiçbir karşıt gösteri olmadı.
 
Bakanlar Kurulu’nda Suriyelilerin Türkiye’de çalışmalarına zin verdik. Onlar bizim vatandışımız değil ancak arkadaşımız, kardeşimiz. Bugünkü konferans ne olursa osun Türkiye yardıma devam edecektir. Bu politikaya devam edeceğiz. Hiçbir Suriyeli yardımsız kalmayacak.
 
İki prensip var: Birinci Suriye’de insani yardıma devam etmek. Suriye’dekiler
 
hiçbir şeye sahip değil En azından Türkiye’deki mültecilerin kalacak yerleri var.
 
Cenevre konferansı başarısız oldu. Çünkü hala hava saldrıları devam ediyor. Birbirimize dürüst olmak zorundayız birbrimize. IŞİD ve Esad olmak üzere iki düşmanımız var. Savaş suçlarına karşı omuz omuza olmalıyız savaş suçuna.
 
Ben burdan kalbinize sesleniyorum. 10 bin mülteci Kilis’te. Nasıl bunları Suriye’ye geri. götüreceksiniz.
 
Çağrı yapıyorum. Onları kabul etmeye devam edeceğiz. Çünkü bütçemizden daha büyük kalbimiz var. Bu savaş suçu ne zaman sona erecek. Zamanında konferans içi teşekkür ediyorum. Her neye karar verirseniz verin Türkiye kabul edecek.’’
Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER