banner24

Kaçırılan 11 Lübnanlı Türkiye'ye Teslim Edildi

Suriye'de kaçırılan 11 Lübnanlının, Türk yetkililere teslim edildiği bildirildi.

Kaçırılan 11 Lübnanlı Türkiye'ye Teslim Edildi

Reuters haber ajansı, Suriye'de Esad karşıtı militanlar tarafından kaçırılan 11 Lübnanlı, arabulucuk girişimlerinin ardından Türk yetkililere teslim edildiğini duyurdu.

Lübnanlıların serbest bırakılması için arabuluculuk yapan din adamı Şeyh İbrahim, "Allaha şükür işlem tamamlandı, Lübnanlılar Türk yetkililere devredildi" dedi.

İran'da kutsal bir mekanı ziyaret eden 11 Lübnanlı, dönüş yolunda kaçırılmıştı. 11 Şii lübnanlının Esad karşıtı Sünni militanlar tarafından kaçırılması, Lübnan'da gerginliğin tırmanmasına yol açmıştı.

Suriye'deki gerilim Lübnan'ı da etkisi altına aldı. Dün gece yine başkent Beyrut'ta yaşanan çatışmalarda 2 kişi öldü.

Lübnan güvenlik güçleriyle silahlı kişiler arasında dün gece yarısı silahlı çatışma çıktı. Bir apartman dairesinde saklanarak güvenlik güçleriyle çatışan 2 silahlı kişi öldürüldü. 2 kişi de gözaltına alındı. Çatışmada 4 asker de yaralandı. Apartman dairesinde yapılan aramada silah ve mühimmat ele geçirildi. Son dönemde Suriye'deki şiddet olayları Lübnan'a da sıçramış durumda. Başkent Beyrut'ta haftabaşında Esad yandaşı ve karşıtı Sünniler arasında çatışma çıkmış, 2 kişi ölmüştü. Geçen hafta Trablus kentinde Sünnilerle Aleviler arasında yaşanan çatışmalarda da 10 kişi yaşamını yitirdi. Ülkede bir iç savaş endişesi yaşanıyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2012, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER