banner51

Kabil Atatürk Çocuk Hastanesi 2 Milyon Dolara Yenilendi

Afganistan’da Türk Afgan dostluk ve işbirliğinin en önemli simgelerinden biri olan Kabil Atatürk Çocuk Hastanesi’nin yenileme ve modernizasyon çalışmaları tamamlandı. TİKA tarafından gerçekleştirilen proje çerçevesinde tamamen yenilenen 200 yatak kapasiteli hastanenin açılışı, Afganistan Başbakanı Dr. Abdullah Abdullah, Afganistan Sağlık bakanı Ferozeddin Feroz ,Türkiye Kabil büyükelçisi Ali Sait Akın ve TİKA Afganistan Koordinatörü Süleyman’ın katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Kabil Atatürk Çocuk Hastanesi 2 Milyon Dolara Yenilendi
Afganistan Başbakanı Dr. Abdullah yaptığı konuşmada Türkiye’nin Afganistan’ın yeniden imarı konusunda verdiği destek ve Türk yatırımcıların Afganistan’da gerçekleştirdikleri çalışmaların kendileri için büyük önem taşıdığını ifade ederek özellikle sağlık konusunda verilen desteğe minnettar olduklarını vurguladı ve ’’Türk devletiyle Türk halkına buradan teşekkürlerimi sunuyorum’’ ifadesini kullandı.
 
Türkiye Kabil Büyükelçisi Ali Sait Şahin Türkiye ve Afganistan arasındaki köklü dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin daha da güçlenerek geleceğe taşındığını belirtti ve Afganistan’ın yeniden imarı için Türkiye’nin katkılarının devam edeceği mesajını verdi.
 
TİKA Afganistan Koordinatörü Süleyman Şahin de 2011 yılında dönemin başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ’ın ziyareti sırasında tadilat ve yenileme çalışmaları için talimat verildiğini belirterek, bu güne kadar hastanenin tadilat, kısmi işletme ve donanımı için 2 milyon USD harcandığını ifade etti.
 
2012 yılı içinde başlayan tadilat ve tamirat çalışmaları iki bloğun tadilatı, ameliyathane, havalandırma ve oksijen sistemleri, genel ısınma sistemleri ve yeni cihazların kurulumuyla tamamlandı.
 
200 yataklı hastane özellikle Kabil dışından gelen fakir ailelerin çocuklarının Afganistan koşullarında tedavi imkanları olmaması nedeniyle büyük önem taşıyor. Hastane 1991 yılında Atatürk Çocuk Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştı.
 
HASTANE KAPISINDA UZUN KUYRUKLAR OLUŞUYOR
 
Tadilatının tamamlanmasıyla yeniden tam kapasite ile hizmete giren Kabil Atatürk Çocuk Hastanesi önünde gün içinde uzun kuyruklar oluşuyor. Hastane personeli Afganistan’ın dört bir yanından gelen çocuk hastaların tedavisine yetişmek için büyük çaba sarf ediyor. Hastane doktorlarından Ahmed Hasim Türkiye’nin desteğiyle yeniden donatılan Kabil Atatürk Çocuk Hastanesinin Afganistan’daki tek modern çocuk hastanesi olduğunu vurgulayarak “Burada tüm sağlık ekipmanına sahibiz, ülkenin dört bir yanından gelen hasta çocuklarımızın tedavileri için gece gündüz çalışıyoruz. Maalesef Afganistan’da başka bir çocuk hastanesi yok bu şartlara sahip özellikle yoğun bakım odalarımız bir çok çocuğun hayatını kurtarıyor. Türk halkına desteği için teşekkür ediyoruz’’ şeklinde duygularını dile getirdi.
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2015, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER