banner51

Jinekoloji Ve Ürolojiye Ortak Muayene Masası

Stockholm’ün Danderyd Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği doktorlarından Doçent Greta Edelstam hem kadınların jinekolojik, hem de erkeklerin ürolojik muayenelerinde kullanılabilecek muayene masası tasarlayarak kullanıma hazırladı.

Jinekoloji Ve Ürolojiye Ortak Muayene Masası
Edelstam muayene masasının yumuşak, ısıtmalı ve birçok elektronik işlevinin olduğunu ve kişiden kişiye göre uyumlu hale getirilebileceğini söyledi.
 
Araştırma ve teknik geliştirme projelerini finansal olarak destekleyen Innova adlı devlet kuruluşundan aldığı 340 bin Avroluk araştırma desteği ile cinsiyet farkı gözetmeyen muayene masasını geliştiren Greta Edelstam, "Başlangıçta endometriozis hastalarının jinekolojik muayenelerinde çektikleri sıkıntıyı görünce muayene masasını onlar için geliştirmeyi düşünmüştüm. Sonrasında ise erkeklerinde ürolojik muayenelerinde ayakta muayene edilmelerinin verdiği rahatsızlığı hesaba katarak hem jinekoloji hem de üroloji muayenelerinde kullanılabilen bu masayı geliştirdim" dedi.
 
Muayene masasının protitipi Danderyd hastanesinde hastalar tarafından denenip görüşlerinin alınmasının ardından üretilmesine karar verildi.
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER