Japonya yeni imparatorun 150 milyon dolarlık tahta çıkış törenini konuşuyor

Japon İmparatoru Akihito'nun tahttan feragat etmesiyle tahtın yeni varisi olan büyük oğlu Naruhito, Tokyo'da 2 bin kişilik bir törenle görevi resmen devraldı.

Japonya yeni imparatorun 150 milyon dolarlık tahta çıkış törenini konuşuyor

Japonya'da yeni İmparator Naruhito ile yeni bir dönem başladı ancak törendeki masraflar ülkede olay oldu.

Şimdiye kadarki tahta çıkış törenlerinin içinde en pahalısı olan ve 150 milyon dolar harcanan törene Japon halkının bazı kesimleri tepki gösterdi.

Yeni Japon İmparatoru Naruhito da aslında törenlerin masraflarının makul bir bütçe çerçevesinde kalmasında ısrarcıydı.

Başbakan Shinzo Abe liderliğindeki hükümet de hem tören masraflarını kısmayı planlıyor ancak 50 yılda bir yaşanan olayın şanına yakışır bir ev sahipliği yapmak istiyordu.

Ancak İmparatorluk Sarayı, ulusal polis teşkilatı, Dışişleri, Savunma bakanlıkları gibi birden fazla kurumu içeren merasim hazırlıkları yine de beklenenden daha pahalıya mal oldu.

Birleşik Krallık, İspanya, Danimarka, Norveç gibi ülkelerin kraliyet aileleri dahil olmak üzere toplam 2600 davetli ve bunların konaklama, yeme-içme masraflarındaki artış nedeniyle masrafın 150 milyon doları aştığı belirtiliyor.

İmparatorların tahta çıkışları çok geleneksel ve tamamıyla Japonların binlerce yıllık Şinto dininden unsurlar içeriyor. Tören, kamusal bir yanı da olduğu nedeniyle Japon halkından toplanan vergilerden finanse ediliyor. Din ve devletin birbirinden ayrılmasını isteyen inanç özgürlüğü taraftarı gruplar ise işte buna karşı çıkıyor.

Geçtiğimiz yıl 300 Japon, Anayasa'nın, "Devlet...dini eğitimden veya herhangi başka bir dini etkinlikten kaçınır." şeklindeki maddesini öne sürerek tahta çıkış törenlerinin kanunsuz olduğu nedeniyle hükümete dava açmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER