İtalya'da Deprem Sonrası 75 Artçı

İtalya'nın Emiglia-Romagna bölgesinde dün meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremde en az 7 kişi hayatını kaybederken, 50'den fazla kişi de yaralandı. 3 bin kişiyi evsiz bırakan deprem sonrasında 75 artçı yaşandı. Başbakan Monti, ABD gezisini yarıda keserek ülkesine dönüyor.

İtalya'da Deprem Sonrası 75 Artçı

İtalya'da merkez üssü Finale Emilia olan 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından 75 artçı sarsıntı kaydedildi. Bölgede son olarak kaydedilen artçılar arasında en şiddetlisi 5.1 büyüklüğünde oldu. Artçı sarsıntılar Milano, Venedik ve Bologna gibi büyük kentlerde de hissedild.

Deprem sonrasında Emiglia-Romagna bölgesinde evsiz kalan 3 bin kişinin bir kısmı spor salonlarında, bir kısmının da arabalarında kaldıkları belirtildi.

Artçı sarsıntılar nedeniyle bölgede özellikle kiliselerin kuleleri, duvarları ve saat kuleleri yıkılmaya devam ediyor.

G-8 ve NATO zirveleri için ABD'de bulunan Başbakan Mario Monti, önceki gün Brindisi'de yaşanan bombalı saldırı ve dünkü deprem felaketi nedeniyle İtalya'ya erken dönme kararı aldı. Monti'nin bugün öğlen saatlerinde İtalya'da olması bekleniyor.

Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus da her pazar yaptığı ''Angelus Duası''nda, Emiglia-Romagna'da meydana gelen depreme değinerek, yaşamını yitirenler için dua edilmesini ve ailelerine yakınlık gösterilmesini istedi.

İtalyan yetkililer, 6 Nisan 2009'da yaşanan L'Aquila depreminden bu yana, bu depremin ülkede yaşanan en şiddetli deprem olduğunu belirtti. L'Aquila'daki depremde 300 kişi yaşamını yitirmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2012, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER