İtalya Suriye'yi Kınadı

Suriye'nin, Türk keşif uçağını düşürmesi, uluslararası arenada tepki görmeye devam ediyor. İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi bu olayı kınarken, Salı günkü NATO toplantısında, İtalya olarak Türkiye'nin yanında yer alacaklarını açıkladı.

İtalya Suriye'yi Kınadı

 

İtalya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan ve "Türk keşif uçağının, Suriye uçaksavarları tarafından düşürülmesiyle ilgili açıklama" başlığını taşıyan açıklamada, "Esad rejimi tarafından gerçekleştirilen bu eylem, ciddi ve kabul edilemez bir eylemdir" denildi. 
 
Açıklama, "Bakan Giulio Terzi, Akdeniz semaları üzerinde zararsız bir uçuş gerçekleştiren Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçağın, Suriye uçaksavarları tarafından düşürülmesini güçlü bir şekilde kınarken, kızgınlığını da ortaya koymaktadır" dendi.
 
Açıklamada, Salı günü 4. maddenin ele alınacağı NATO Konseyi toplantısında, İtalya'nın aktif rol alacağı da ifade edildi. 
 
Bakan Terzi ayrıca bu vesileyle, halkına karşı uyguladığı insanlık dışı muamelenin tahammül edilemez boyutlara vardığını belirterek, Annan planının uygulanmasındaki başarısızlıktan, ülkede süregelen şiddetten ve orada bulunan gözlemcilerin çalışmalarını imkansız kılmaktan sorumlu tuttuğu Şam rejimini de kınadığını ekledi. 
 
Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2012, 17:56
YORUM EKLE

banner47