İtalya Kaosa Sürükleniyor

Ekonomik krizdeki İtalya'da sandıktan kaos çıktı. Seçimleri kazanması beklenen Merkez Sol gerekli başarıyı sağlayamadı. Eski Başbakan Berlusconi ve komedyen Beppe Grillo'nun sürpriz başarısı ülkelerini kaosa sürükledi. Yeni seçimler ufukta.

İtalya Kaosa Sürükleniyor

 

Pierluigi Bersani liderliğindeki Merkez Sol İttifak, oyların yüzde 29.5'ni alarak meclisin alt kanadında çoğunluk sağladı. Senatoda çoğunluğu ele geçiren Berlusconi ise rakibi Bersani'ye zeytin dalı uzatarak, "İtalya'yı hükümetsiz bırakamayız" dedi. İtalya'da seçim öncesi Avrupa Birliği ve Euro karşıtı söylemleriyle sert çıkışlar yapan eski Başbakan Silvio Berlusconi, sürpriz seçim başarısıyla hem ülkesini hem de Euro bölgesini yeni bir koasa sürükledi.
 
Ülke içinde kullanılan oyların tümünün sayımı tamamlandı. Buna göre Pierluigi Bersani'nin Merkez Sol İttifakı meclisin alt kanadında, eski başbakan Silvio Berlusconi'nin orta sağ bloğu ise Senato'da çoğunluğa sahip.
 
SENATO BERLUSCONİ'NİN 
Merkez Sol İttifak, meclisin alt kanadında yüzde 29.5'lik oy oranıyla birinci parti olarak çıktığı için gerekli çoğunluk olan 340 sandalyeyi otomatik olarak kazandı. Ancak Merkez Sol İttifak senato seçimleri için de en fazla oyu almasına rağmen gerekli çoğunluk olan 158 sandalyeyi sağlayamadı.
 
İtalya'da istikrarlı bir yönetim için, parlamentonun her iki kanadına da hakim olmak gerekiyor. Seçim öncesi sert mesajlar veren Berlusconi taktik değiştirdi. Merkez Sol İttifak'la birlikte çalışmaya yeşil ışık yakan Silvio Berlusconi bugün yaptığı açıklamada, "İtalya hükümetsiz kalmamalı. Bunun üzerinde düşünmeliyiz" dedi.
 
ASIL GALİP KOMEDYEN GRILLO 
İtalya'daki seçimlerin asıl galibi ise siyasete daha yeni ısınan eski komedyen Beppe Grillo. Tepki oylarıyla zaferini ilan eden Beppe Grillo lideri olduğu "Beş Yıldız Hareketi" ile oyların yüzde 25'ini aldı.
 
Senatoda oyların yüzde 24'ünü ve meclisin alt kanadında oyların yüzde 25.5'ini alan Grillo, komedyen ve hiciv ustası olmasının yanısıra ekonomist kimliğiyle de ülkedeki usulsüzlükleri eleştirdi.
 
MONTİ'DE HAYAL KIRIKLIĞI 
Merkez hareketinin lideri Başbakan Mario Monti ise seçimlerde hayal kırıklığı yaşadı. Senato için yüzde 9.3 oranında oy alan Monti, meclisin alt kanadı için de oyların yüzde 10.5'ini alarak barajı zorlukla aştı. Ancak Merkez Sol İttifak ile Monti'nin oy oranları bir koalisyon kurmak için yeterli değil.
 
Berlusconi hükümetlerinde göreve yapan Özgürlük ve Gelecek Partisi Lideri Gianfranco Fini, barajı aşamayarak meclis dışı kaldı.
 
YENİ SEÇİMLER UFUKTA 
Siyasi gözlemciler, İtalya'da senato ve meclisin alt kanadındaki oy dağılımıyla bir koalisyon hükümeti kurmanın zorluklarına dikkat çekerek, yeni bir seçimin gündeme geleceğini belirtiyor.
Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2013, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER