İsviçre'de IŞİD Militanı Avı

İsviçre’deki Amerikan Büyükelçisi Suzi Levine yaptığı açıklamada İsviçre’de 30 ila 40 tehlikeli IŞİD militanının olduğunu tespit ettiklerini ve bu durumu İsviçre

İsviçre'de IŞİD Militanı Avı
Yetkililerine bildirdiklerini söyledi. Levine, sıkı bir takipte olduklarını ifade ederek, bu konuda Amerikan ve İsviçre gizli istihbaratının el ele birlikte çalıştığını açıkladı.
 
Örgütlere lojistik ve maddi destek sağladığı gerekçesiyle takip edilen şüpheliler polis tarafından büyük bir gizlilik içinde takip edilirken, son yıllarda artışa geçen ve savcılığa intikal eden dosyalar da olayın İsviçre’deki boyutunu gözler önüne seriyor. Yetkililer önceki yıllarda ülkeye gelen göçmenlerin savaş yanlısı çıkabildiğini belirtirken, son dönemlerde terörist guruplara sempati duyan ve katılanlar arasında ülkede doğup büyüyen yetişmiş elit tabaka diye adlandırılan gençlerin sayısında büyük bir artış olduğunu bildirdi.
 
İsviçre istihbaratının İsviçre’den Suriye’ye savaşa katılan 15 kişiyi tespit ettiği de açıklandı. Dünyanın farklı ülkelerine İsviçre’den din ve farklı gerekçelerle savaşa katılanların sayısının da 40’ın üzerinde olduğu vurgulandı.
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2014, 12:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER