İsviçre, En Çok İş Aranan 5'inci Ülke

Yabancılar Dairesi İstatistik Bürosu, yurt dışında iş arayanların en çok tercih ettikleri ülkeler arasında İsviçre’nin 8 milyon nüfusuyla 5’inci sırada yer aldığını açıkladı. Araştırmada, özellikle üniversite öğrenimini tamamlamış kalifiye personel konusunda ABD, İngiltere, Kanada, Almanya’dan sonra İsviçre’nin geldiği tespit edildi. Bu ülkeler nüfusları da göz önünde bulundurunca daha geniş istihdam sağlama imkânlarına sahip.

İsviçre, En Çok İş Aranan 5'inci Ülke
Araştırmada belirtilen firmalarda çalışmak için ülke değiştirmek isteyen kişilerin önce bu ülkeleri tercih ettiği vurgulandı. Sıralamanın 5’inci sırasında ise, 8 milyon nüfuslu İsviçre geliyor. Ayrıca İsviçre yapılan bu araştırmada resmi dili İngilizce olmayan ülkeler arasında da ikinci ülke durumunda. Araştırmada İsviçre’ye iş başvurusunda bulunan kişilerin yüzde 45 inin 21-34 yaşları arasında olduğunu ve bu genç ve dinamik gurubun yüzde 42 sinin kendi ülkelerinde yönetici seviyesinde bulunduğuna dikkat çekti. 
 
İsviçre’ye gelmek isteyen göçmenlerin yüzde 30’u 3-5 yıllık plan yaparken; yüzde 21’i 5-10; yüzde 10’u ise 10 yıldan fazla kalmayı planlıyor. Öte yandan İsviçre’nin öncelikle ihtiyaç duyduğu personelin özellikle teknik, mühendislik iletişim ve bilişim sektörlerinde olduğuna da dikkat çekiliyor.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER