İsveç'te Hükümet Krizi Sürüyor

İsveç Demokratlar Partisi yabancılar yasasına yeni kısıtlamalar getirmeyen hükümeti düşürdü. Başbakan Stefan Lofven 29 Aralık tarihinde erken seçim kararı alınacağını ve seçimlerin 22 Mart 2015’te yapılacağını açıkladı.

İsveç'te Hükümet Krizi Sürüyor
İsveç’te Sosyal Demokrat azınlık hükümeti sadece 62 gün dayanabildi ve 2015 bütçesini parlamentodan geçiremedi. İsveç Demokratları sağ partilerin desteği ile çoğunluğu sağladı. Aşırı sağcı İsveç Demokratları Partisi yabancılar yasasına yeni kısıtlamalar getirilmesi şartıyla hükümetin 2015 bütçe yasasını destekleyeceğini aksi takdirde hükümeti düşüreceğini açıklamıştı. Başbakan Lovfen, İsveç Demokratları’nın taleplerini kabul etmek yerine Ilımlı Parti (Moderatlar), Halk Partisi Merkez Partisi ve Hristiyan Demokratlarla pazarlığı tercih etti. Ancak hiçbir parti hükümeti desteklemeyince demokratların desteği ile sağ partilerin 2015 bütçe tasarısı meclisten 153’e karşı 182 oyla geçti ve Başbakan Lofven seçim kararı almak zorunda kaldı.
 
1930’lu yıllardan bugüne tarihinin en büyük hükümet krizini yaşayan İsveç’te aşırı sağ partinin gücü tartışılmaya başlandı. Uzmanlar, yaşanan krizi ve aşırı sağ partinin güç gösterisini ülkede yaşayan yabancılar için olumlu yorumlamıyor. İsveç Demokratları Partisi Başkanı Mattias Karsson konuyla ilgili olarak, "Hükümetin düşmesiyle ilgili gelişmeler konusunda kararı seçmenlerin yapılacak erken seçimde vereceklerini" söyledi.
 
Başbakan Stefan Lofven ise yaptığı açıklamada, "Ben seçildiğim günden beri ülkem için her türlü yükü omuzlamaya, sorumluluğu yüklenmeye hazır olduğumu söyledim. Söz verdiğim gibi sorumluluğumu devam ettireceğim. 20 Aralık tarihinde, 22 Mart 2015 tarihinde yapılacak erken seçim için kararımı açıklayacağım. İsveç Demokratlarının ülkemizin nasıl yönetileceğini bize dikte ettirmesine izin vermeyeceğim. Biz bir hükümetiz ve hükümetin bir başbakanı var, ülkemizin menfaatleri için çalışıyoruz” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 20:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER