İsveç'te nakit para dönemi bitiyor

İsveç Hükümeti resmi paralarının dijital versiyonunu çıkarma planı dahiline the Krona’yı sunmayı düşünüyor.

İsveç'te nakit para dönemi bitiyor

Ülke içinde nakit paralara yer olmayan bir geleceğe doğru hızla ilerlerken halkın devlet garantili dijital paraları kullanmaktansa özel girişimlerle ödemelerini gerçekleştirmesinden korkuluyor.

İSVEÇLİLER NAKİT PARAYI HIZLA TERK EDİYOR

Geçtiğimiz yıl İsveç’li Riksbank tarafından yayınlanan raporda ülkenin resmi parasına dijital alternatif olarak the Krona’yı çıkaracaklarından söz etti. Belgede elektronik paranın nasıl olacağından ve işleyeceğinden detaylıca bahsedildi.

Bugün ise hükümet ikinci bir rapor daha yayınlayarak beklenen çıkış tarihini duyurdu.

Riksbank belgesine göre:

“NAKİT PARADAN UZAKLAŞILSA DA DİJİTAL KRONA, E-KRONA OLARAK DEVAM EDİLMESİ HALKIN DEVLET DESTEKLİ ÖDEME BİÇİMLERİNDEN FAYDALANDIKLARINI GÖSTERECEKTİR.”

Aynı zamanda, devlet arka planlı bir dijital para olmaması durumunda halkın özel ödeme servislerine yöneleceğine dikkat çekildi. Bununla tam olarak ne ifade etmek istedikleri ise net olarak belirtilmedi.

Öte yandan, bu özel ödeme servisleri içinde PayPal gibi seçenekler de bulunuyor. Ayrıca bu halihazırda mevcut birçok kripto paranın arkasındaki firmaları da içeriyor olabilir.

Bugün yayınlanan raporda e-krona için denemelerin 2019’de başlayacağı yazıyor. Asıl amaç ise dijital paranın 2021’de kullanımda olması.

Fortune’un yayınladığı rakamlara göre İsveç nakit para kullanmayan bir toplum olma yolunda hızla ilerliyor.

Birçok perakende satışçı hiçbir şekilde nakit para kabul etmiyor ve yapılan ankete göre İsveç’lilerin yalnızca %13’ü son harcamalarını nakit parayla ödediğini söyledi. Bu da teknolojiyi takip edemeyenlerin toplumda dışlanması ihtimalini doğuruyor.

E-krona’ya geçişin hızlanması bu tarz problemlere dikkat çekmekten ziyade bunları daha büyük problemler haline getirecek gibi görünüyor.

Resmi Coinler Kriptoparalar için İyi mi Kötü mü?

E-krona gibi resmi koinlerin, Bitcoin gibi daha geleneksel blockchain bazlı koinler için yararlı olup olmadığı konusunda farklı fikirler var. Diğer birçok şey gibi, cevap basit olmaktan çok uzak.

Bir yanda hükümetlerin var olan bankacılık sistemindeki sorunları “neredeyse-Bitcoin-gibi” taklitlerle saklama tehlikesi bulunuyor.

Muhtemelen şu anda devlete ve merkez bankalarına duyulan gözü kapalı güven durumu daha da çok kişiye yayılacaktır. Birçok kişi dijital paraların arkasında güvenilir bir politika olmamasının büyük meblağların Bitcoin gibi kripto paralara yönlendirilmesine engel olduğunu düşünüyor.

Hükümet kendi parasını dijitalleştirerek Bitcoin’e maruz kalmalarının önündeki engelleri de kaldırmış oluyor. Şimdiki bankacılık sisteminde borsa hesabı açmak en iyi ihtimalle bir hafta sürüyor. Zaten tamamen dijital olan bir para, Bitcoin’in temsil ettiği nakit paralar için ticareti yapılabilir.

Bunun yanı sıra hükümetlerin bu kadar beklemiş olmaları garip aslında. Bitcoin yada diğer kripto paraların temelindeki teknolojinin çok azı e-krona’ya uygulanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER