İstanbul'dan Sonra Bağdat'ta Müzakere

İran'la nükleer pazarlık için BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ile Almanya'nın oluşturduğu 5 artı 1 ülkeleri İstanbul'dan sonra Irak'ın başkenti Bağdat'ta müzakere masasına oturacak.

İstanbul'dan Sonra Bağdat'ta Müzakere

Görüşmelere İran adına nükleer başmüzakerecisi Said Celili, Batılı ülkleleri temsilen Avrupa Birliği Dış Politika sorumlusu Catherine Ashton başkanlık yapıyor. Müzakereler öncesi İran, Bağdat'taki görüşmelerden umutlu olduğunu açıkladı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın danışmanı Amir el Musavi, görüşmelerin bu ikinci turunda tarafların bir anlaşmaya varabileceğini söyledi.

Musavi, "İran iki şey istiyor. Nükleerde barışçıl amaçlarla kullanım hakkımızın kabul edilmesi, diğeri de uygulanmakta olan yaptırımların kaldırılması" dedi.

İranlı yetkili, yaptırımların kaldırılmaması halinde Batılı ülkelerin nükleer sorunu çözebilecek önemli bir fırsatı kaçıracakları uyarısında da bulundu.

Bağdat görüşmesi öncesi Tahran'ı ziyaret eden Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu(UAEK) Başkanı Yukiya Amano, İran'ın "tartışmalı" nükleer programının araştırılması konusunda anlaşmaya vardıklarını söylemişti. Amano, UAEK ile İran arasında konuya ilişkin anlaşmanın kısa sürede imzalanmasını beklediğini belirtmişti.

İran'ın nükleer başmüzakerecisi Said Celili de, “İstanbul'da bir uzlaşıya vardık. Bu uzlaşı yeni işbirliğinin başlangıcının temeli. Bağdat'taki görüşmelerin bu işbirliğini ileriye götürecek bir diyalog olmasını umuyoruz" demişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER