İsrail'in Önünde Diz Çöktüler

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkesinin nükleer programını savunduğu konuşmasında, İran’a yönelik yaptırımların devam ettirilmesini isteyen Fransa’yı ABD’ye teslim olmak ve İsrail önünde diz çökmekle suçladı.

İsrail'in Önünde Diz Çöktüler

 

Başkent Tahran’da Devrim Muhafızları’na bağlı Besic milislerine hitap eden Hamaney, İran’ın nükleer enerji hakkından zerre kadar geri adım atmayacağını belirtti.
 
Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande’nin İsrail ziyaretinde söylediği Fransa’nın İran’a yönelik ekonomik yaptırımların esnetilmesine muhalefet edeceği yönündeki açıklamasına atıfta bulunan Hamaney, Fransız liderlerin, “hem ABD’ye boyun eğdiği, hem de İsrail rejimi önünde diz çöktüğü”nü söyledi. Bugün Cenevre’de başlayacak olan nükleer müzakereler hakkında konuşan Hamaney, müzakerelerin detaylarına müdahale etmediklerini fakat müzakereleri yürüten İran heyetinin “sınırları ve kırmızı çizgileri” olduğunu söyledi ve ekledi: “Düşmanın sözlerinden korkmamalılar.”
 
İran’a uygulanan yaptırımların baskıyı artırma amacı güttüğünü belirten Hamaney, İran halkının baskılara boyun eğmeyeceğini söyledi. Hamaney, “İran, dünya üzerindeki bütün uluslara saygı duymaktadır fakat şunu bilmeliler ki, bize saldıranların yüzüne unutamayacakları bir tokat atacağız” dedi.
 
Bütün ülkeler “hatta ABD” ile dostane ilişkilere sahip olmayı istediklerini ifade eden dini lider, Amerikan ulusuna düşman olmadıklarını belirtti. Hamaney, bu sözleri söylediğinde, kendisini dinleyen grup, “Amerika’ya ölüm” sloganları attı.
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER