banner51

İsrail'den 'Manidar' Ziyaret

İsrail Başbakanı Netanyahu, ziyaret programında ani bir değişiklik yaptı.

İsrail'den 'Manidar' Ziyaret

 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Almanya ve Çek Cumhuriyeti'ne gideceği bildirildi.
İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada, Başbakan Netanyahu'nun, resmi ziyaret çerçevesinde bugün Çek Cumhuriyeti ve Almanya'ya gideceği belirtildi.
Netanyahu, geçen hafta BM'de, Filistin'in ''Gözlemci devlet'' talebine ilişkin oylamada İsrail'e destek vererek, ''hayır'' oyu kullanan Çek Cumhuriyeti'ne yönelik ziyaretini, oylamada, ''Çekimser'' kalan Almanya'nın önüne alması Tel Aviv'de bulunan diplomatik çevrelerce manidar karşılandı.
Aylar öncesinden takvime bağlanan Almanya ziyaretinin hemen önüne kısa bir Çek Cumhuriyeti programının aniden eklenmesi, Almanlara ziyaret öncesi verilen bir mesaj olarak algılandı. Netanyahu'nun Prag'a yapacağı ziyaret sadece 3 saat olarak planlandı.
İsrail Başbakanlık Ofisi, Netanyahu'nun Prag ziyareti sırasında Çek hükümetine, İsrail'e BM oylaması sırasında verdiği destekten dolayı teşekkür ettikten sonra hemen Berlin'e hareket edeceğini duyurdu.
Bu arada, İsrail basını, Berlin ziyareti sırasında Netanyahu-Merkel buluşmasının oldukça soğuk ve gergin geçeceği tahmininde bulundu.
-Almanya ilk kez İsrail'i yalnız bıraktı-
İsrail ile 1965 yılında diplomatik ilişkilerini başlatan Almanya, bu tarihten itibaren ilk kez İsrail'i uluslararası arenadaki bir oylamada yalnız bıraktı. Almanya'nın bu tavrı İsrail'de büyük hayal kırıklığı ve kızgınlığa neden oldu.
Almanya Başbakanı Merkel, oylamanın ardından yaptığı açıklamada, ''İsrail'in her zaman yanındayız ancak diğer pek çok ülke gibi biz de iki devletli çözüme güç kazandırmak için çekimser oy kullandık'' açıklaması yapmıştı.
Aslında Merkel her ne kadar böyle bir açıklama yapsa da 2008'den beri, Batı Şeria'da İsrail hükümetinin sürdürdüğü yeni Yahudi yerleşim yerleri inşaatlardan duyduğu rahatsızlığı birçok kez Netanyahu'ya iletmişti. Buna karşın Merkel'in bu kaygıları Netanyahu hükümetinde yankı bulmamıştı.
Temaslar sırasında iki ülke arasında siber savaştan yenilenebilir enerji konularına kadar bir dizi ikili anlaşmaya da imza atılacak.
Netanyahu'ya ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman, Savunma Bakanı Ehud Barak, Maliye Bakanı Yuval Steinitz eşlik edecek. 
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2012, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER