İranlı General Suriye'de Öldürüldü

İranlı bir tuğgeneral Suriye’de muhalif gruplarca öldürüldü.

İranlı General Suriye'de Öldürüldü
İran medyası, Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Tuğgeneral Cebbar Dirisavi’nin Suriye’de silahlı muhalif gruplar tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Ayrıntı verilmeyen olayda ölen İranlı generalin Suriye’nin başkenti Şam’daki Hz. Zeynep Türbesi’ni korumakla görevli askerlerden olduğu aktarıldı. İranlı komutanın cenazesi Suriye’den başkent Tahran’a getirilip ardından doğum yeri olan ülkenin güneybatısındaki Ahvaz kentine götürüldü.
 
Tuğgeneral Dirisavi’nin cenaze töreninde, halkın yanı sıra bazı üst düzey Devrim Muhafızı komutanları da hazır bulundu. Tahran yönetimi, Suriye’de asker bulundurduğunu reddederken Suriye ordusuna danışmanlık ve eğitim desteği verdiğini kabul ediyor.Aytullah Keni’nin öldürülmesi nedeniyle ülkede 2 günlük yas ilan edildi.
 
Şiilerin büyük önem verdiği Hz. Zeynep Türbesi, 1 yılı aşkın süreden bu yana Irak ve İran’dan gelen gönüllüler ve İranlı subaylar tarafından korunuyor ve bölgeye Sünni İslamcı militanlar yaklaştırılmıyordu. Türbe Şam’ın güneyindeki banliyölerden birinde yer alıyor.
Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2014, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER