İran'dan 'Asker' İtirafı

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye'de kaçırılan 47 İranlı hacı adayından bazılarının emekli İran Devrim Muhafızları üyeleri olduklarını söyledi.

İran'dan 'Asker' İtirafı

Suriye'de kaçırılan 47 İranhacı adayının İran Devrim Muhafızı üyesi olduğu iddia edilmişti.

Suriyeli muhalifler tarafından kaçırılan 47 İranlı'yı kurtarmak için diplomatik atak başlatan Tahran bir itirafta bulundu. Şimdiye kadar Suriye'de kaçırılan İranlı'ların "hacı" olduğunu savunan İran, ilk kez bu rehinelerden bazılarının emekli İran Devrim Muhafızları üyesi olduğunu açıkladı.

İran Öğrenci Haber Ajansı'na açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, "Kaçırılan İranlı'lardan bazıları emekli Devrim Muhafızları ve ordu mensupları, diğerleri de devletin değişik kurumlarında görev yapmış kişiler" dedi.

Söz konusu kişilerin şu anda İran ordusuyla herhangi bir bağlantıları olmadığını savunan İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, kaçırılan 47 İranlı'nın hacı olmak için Suriye'de bulunduğunu ileri sürdü.

İran, dün yaptığı açıklamada Suriye'de 47 vatandaşının kaçırılmasından ve bu kişilerin can güvenliğinden ABD'yi sorumlu tuttuğunu belirtmişti.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani de, dün mecliste yaptığı konuşmada, "Suriye'de kaçırılan İranlıların can güvenliklerinden ABD ve bölgedeki bazı ülkelerin sorumlu olduğunu" söylemişti.

Laricani, Suriye'de akan kandan da ABD, İsrail ve bazı diktatör rejimlerin sorumlu olduğunu belirterek, bunların kısa sürede cevaplarını alacaklarını iddia etmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2012, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER