İran Nükleere Çok Yaklaştı

İran’ın nükleer programının belkemiğini oluşturan Fordov Nükleer Santralı’nda santrifüj montajının tamamlandığı, böylece tesiste uranyum zenginleştirme kapasitesinin iki katına çıktığı bildirildi.

İran Nükleere Çok Yaklaştı

Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın (IAEA) dün yayınladığı rapora göre bu gelişme, İran’ın atom bombası geliştirme sürecini kısaltabilir. Şiiler için kutsal Kum kenti yakınlarındaki bir dağın içi oyularak inşa edilen Fordov’da 2800 kadar santrifüj bulunduğu ve bunlardan en az yarısını kısa sürede içinde hizmete sokabileceği de raporda yer aldı. 

IAEA’ya göre İran, 43 kilogramı son üç ayda olmak üzere bugüne toplam 233 kilogram uranyum zenginleştirdi. Uzmanlara göre bu miktar bir nükleer bomba üretmek için yeterli. Reuters’a konuşan IAEA’ya yakın bir uzman, “Atom bombası üretimine her an başlayabilirler. Hazırlar” diye konuştu.

IAEA, İran’ın nükleer programı hakkında her üç ayda bir rapor hazırlıyor. Son raporun İsrail ve ABD’nin endişelerini artırması bekleniyor. Bu son rapor ABD Başkanı Barack Obama’nın yeniden seçilmesinin ardından gelmesi açısından önem taşıyor. Başkan Obama, önceki gün yaptığı basın toplantısında İran’ın nükleer programına ilişkin olarak “bence barışçıl bir çözüm için zamanımız var” diye konuşmuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2012, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER