İran borsada petrolün fiyatını 64.9 dolara düşürdü

İran, Tahran Enerji Borsası'nda ikinci kez satışa sunduğu petrolün fiyatını 64 dolar 97 sente düşürdü. Petrol Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre arzın petrol ihracatında özel sektörün kapasitesinden yararlanılması amacıyla gerçekleştirildiği bildirildi.

İran borsada petrolün fiyatını 64.9 dolara düşürdü

  İran Petrol Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bugün ikinci defa borsaya arz edilen 700 bin varil petrolün varilinin 64 dolar 97 sentten satıldığı aktarıldı.Borsadaki petrolün 245, 245 ve 210'ar bin varil olmak üzere 3 ayrı sipariş halinde 3 kişi tarafından satın alındığı bildirildi.Açıklamada, arzın petrol ihracatında özel sektörün kapasitesinden yararlanılması ve petrol satışındaki kanalların çeşitlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

Ambargoyu delmeyi hedefliyor

  Petrol Bakanlığı tarafından ilk defa 28 Ekim'de borsada satışa sunulan İran petrolünün varil başına en düşük fiyatının 79 dolar 15 sent olarak belirlendiği, en yüksek fiyatın ise petrol piyasasındaki dalganlamaya göre belirleneceği açıklanmıştı.

Alım için yapılacak başvurulardan önce toplam tutarın yüzde 10'unun peşin olarak yatırılması şartı getirilen uygulamada satışın şekli ise yüzde 20 peşin olarak ülkenin yerel para birimi riyal, yüzde 80 ise kredi olarak döviz kuru üzerinden olacak. İran'ın bu adımla petrolü hedef alan ikinci yaptırım paketine karşı petrolünü ülke içinde değerli hale getirmeyi ve nakit akışını sağlayarak ambargoyu delmeyi hedeflediği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2018, 21:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER