Irak'ta Basına Dev Darbe!

Irak'ta aralarında ABD'nin verdiği destekle yayın yapan Radyo Sava'nın da bulunduğu 44 haber kuruluşunun kapatılması talimatı verildi.

Irak'ta Basına Dev Darbe!

Irak'ta aralarında ABD'nin verdiği destekle yayın yapan Radyo Sava'nın da bulunduğu 44 haber kuruluşunun kapatılması talimatı verildi. Irak Gazetecilik Özgürlüğü Takip Merkezi başkanı Ziyad El Aceli, medya bürolarının kapatılması talimatının Irak'ta basın özgürlüğü konusunda atılmış "geri bir adım olduğu"nu belirterek, hükümetin bu hareketiyle medya kuruluşlarına "bizimle olmazsanız bize karşı olursunuz" mesajı verdiğini söyledi.

Irak İletişim ve Medya Komisyonu başkanı Safa Rabie ise komisyonun sadece lisansı olmayan medya kuruluşlarını kapattığını belirterek, bunun tamamen organizasyonla ilgili bir konu olduğunu, basına yönelik bir baskının söz konusu olmadığını ileri sürdü.

Radyo Sava genel müdür yardımcısı Salah Nasravi ise lisansları olduğunu vurgulayarak, kuruluşlarını kapatılacaklar listesinde gördüklerinde şaşırdıklarını, Irak yasalarına bağlı olarak çalıştıklarını düşündüklerini vurguladı.

Irak'ta kapatılacak gazete, radyo ve televizyon kuruluşları arasında BBC ve Amerika'nın Sesi de bulunuyor. Radyo Sava, Amerikan Kongresi'nin yardımıyla kurulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2012, 18:30
YORUM EKLE

banner47