banner24

Irak, Suriye'yi Uyardı

Irak Hükümet Sözcüsü Ali Debbağ, 'Suriye'de yönetim biçimi ve yöntem kökünden değişmelidir' dedi.

Irak, Suriye'yi Uyardı

Irak Hükümet Sözcüsü Ali Debbağ, Suriye yönetimine mesaj göndererek, ''Tek parti, tek adam yönetiminin artık sonuna gelinmiştir ve böyle bir yönetimin Suriye'de de varlığını sürdürmesi mümkün değildir. Suriye'de yönetim biçimi ve yöntem kökünden değişmelidir'' dedi.
Debbağ yaptığı açıklamada, Suriye'deki olaylar, Irak'ın siyasi istikrarı, Türkiye-Irak ilişkileri ve ''Suudi Arabistan-Bayreyn birleşmesi'' tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.  
Suriye'de yaşanan gelişmelerin Irak'ın güvenliği için büyük tehdit oluşturduğunu anlatan Debbağ şunları kaydetti:  
''Biz bölgede istikrar istiyoruz. Tek parti, tek adam yönetiminin artık sonuna gelinmiştir ve böyle bir yönetimin Suriye'de de varlığını sürdürmesi mümkün değildir. Suriye'de yönetim biçimi ve yöntem kökünden değişmelidir. Bu değişimi halk gerçekleşecektir. Biz Irak olarak Suriye halkının yanındayız ve Arap Birliği ile Birleşmiş Milletler'in ortak girişimi olan Annan Planı'nı destekliyoruz. Bu konuda üzerimize bir görev düşerse de yapmaya hazırız.''
Irak'ta siyasi partiler arasındaki çekişmelerin seçimlerden sonra da devam ettiğini ve kurulan hükümetin bu sorunlara tam bir çözüm getiremediğini ve sadece erteleyebildiğini ifade eden Ali Debbağ, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi hakkında başlatılan yargı sürecinin var olan çekişmeleri su yüzüne çıkardığına işaret etti.
Debbağ, ''Tarık Haşimi'yle ilgili sorunun çözüleceği yer Irak'' diyerek, bölgesel güçlerin müdahalesinin sorunun çözümüne katkıda bulunmayacağını vurguladı. Çözümün, her türlü eksikliğine rağmen yine Irak anayasası çerçevesinde aranması gerektiğini dile getiren Debbağ, ''Bazıları anayasal kurumların devre dışı bırakılmasını istiyor. Ancak Irak gibi bir ülkede, sorunların anayasal çerçevenin dışına çıkarak çözülmesi tartışmaları daha da derinleştirecektir'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER