Irak El Bağdadi'yi Geri Aldı

Irak ordusu terör örgütü IŞİD’in kontrolündeki El-Bağdadi şehrini geri aldı. Kent, içinde bulunan Amerikan hava üssü sebebiyle kritik bir öneme sahip.

Irak El Bağdadi'yi Geri Aldı

Bu arada IŞİD'e karşı Selahattin ve Anbar illerinde yürütülen operasyonlarda 386 IŞİD militianının öldürüldüğü açıklandı.

Irak ordusu TErör örgütü IŞİD'in elindeki El BAğdaki kentini örgütten geri aldı.  El-Bağdadi şehrinin yakınlarında Amerikan hava üssü bulunuyor. ABD de operasyonda havadan katkı sağladı. 
 
386 IŞİD MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ
 
Irak Savunma Bakanlığı, terör örgütü IŞİD'e karşı Selahattin ve Anbar illerinde yürütülen operasyonlardan yeni görüntüler yayımladı. Bu illerde yürütülen operasyonlarda 386 IŞİD'li öldürüldü.
 
Birçok bölgenin IŞİD'den geri alındığı açıklanırken operasyonlarda 193 IŞİD'li terörist etkisiz hale getirildiği belirtildi. Selahattin ilinde Kara Kuvvetleri 5'nci Tugay Komutanlığı tarafından yürütülen ve Gönüllü Halk Güçlerinin de destek verdiği operasyonların birinci ve ikinci aşaması tamamlandı.
 
ASKERLER TİKRİT'İ KUŞATTI
 
Yayımlanan görüntülerde Diyale ilinden Salahattin iline doğru ilerlemekte olan ordu birliklerinin Hmrin Nahiyesi ile El Zarga Köprüsü ve bağlı olduğu köyler IŞİD'den temizlendiği görülüyor. Selahattin il merkezi Tikrit'i kuşatan askerler, bölgede IŞİD'in konuşlandığı yerlere top ve füze saldırıları düzenliyor. Buradaki operasyonda ise 150 IŞİD'li terörist öldürüldüğü bildirildi. Askerlerin ele geçirdikleri bölgelerde IŞİD'e ait çok sayıda bombalı araçları etkisiz hale getirip silah depolarını imha ettiği belirtildi. Askerin Tikrit iline doğru ilerlemekte olduğu ve bu bölgelerin IŞİD'den tamamen arındırılacağını bildirildi. Karadan yürütülen operasyonlara havadan da uçaklar destek veriyor.
 
ANBAR'DA 13 KÖY IŞİD'DEN TEMİZLENDİ
 
Operasyonu yürüten komutanlar ele geçirilen Zerga Köprüsü'nden sonra bir sonraki duraklarının Alem nahiyesi olacağını daha sonra ise Tikrit merkezine ilerleyeceklerini açıkladı. Savunma Bakanlığı, Anbar iline bağlı El-Gurma bölgesinde 13 köyün IŞİD'den temizlendiğini ve 43 IŞİD'li teröristin öldürüldüğünü belirtti. Irak Savunma Bakanı Halit El Ubeydi, bölgedeki ordu birliklerini ziyaret etti. Cephedeki askerlerle bir araya gelen Bakan Ubeydi IŞİD mevzilerini top ateşiyle bombaladı. 
 
 
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2015, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER