banner51

İpek Yolu Yeniden Canlanıyor

Türkiye ile Çin'in ortak projesiyle, İpek Yolu'nun dünü ve bugünü araştırılacak; yolun yeniden canlandırılması da hedefleniyor.

İpek Yolu Yeniden Canlanıyor

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Çin Halk Cumhuriyeti Sosyal Bilimler Akademisi arasında imzalanan projeyle, tarihi İpek Yolu'nun dünü ve bugünü araştırılarak yeniden canlandırılması hedefleniyor.
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanvekili Prof. Dr. Bahaeddin Yediyıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aldıkları davet üzerine kısa bir süre önce Çin'e gittiklerini söyledi.
Çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleriyle Çin Halk Cumhuriyeti Sosyal Bilimler Akademisi Çin Sınır Bölgeler Tarih ve Coğrafya Araştırma Merkez Müdürü Prof. Li Sheng ile görüştüklerini belirten Yediyıldız, İpek Yolu'nun tarih boyunca oynadığı rolü konuştuklarını bildirdi. 
İpek Yolu'nun hem bir ticaret yolu hem de tarihsel ve kültürel değer olarak yeniden canlandırılmasının gündeme geldiğini anlatan Yediyıldız, görüşmelerin sonucunda Çin ve Türkiye arasında bir proje imzalandığını dile getirdi. 
Proje kapsamında İpek Yolu'nun geçtiği ülkelerin son 20 yılda yaşadığı siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel değişim ve dönüşümlerin araştırılıp değerlendirileceğini kaydeden Yediyıldız, şöyle konuştu:
''Çin'den gelen teklif açıkçası bizim için de olumluydu. Çünkü İpek Yolu tarih içinde önemli bir yere sahip. Değerlendirmeler neticesinde İpek Yolu'nun yeniden inşa edilme sürecini, sorunları ve yapılması gerekenleri belirleme görüşü ortaya çıktı. Bir kaç gün önce imzaladığımız projenin yönetiminde, Çin ve Türkiye olacak. Ancak İpek Yolu'nun geçtiği ülkeler de projeye bilimsel çalışmalarla ve görüşlerle katılacak. Proje Şian şehrinden Bursa'ya kadar olan alanı kapsayacak.''

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER