İngiltere'de Onbinlerce Kişi Mülteciler İçin Yürüdü

İngiltere’nin başkenti Londra’da onbinlerce kişi dünyanın yüzleştiği mülteci krizine dikkat çekmek toplandı.

İngiltere'de Onbinlerce Kişi Mülteciler İçin Yürüdü
’Sığınmacılarla Dayanışma’ yürüyüşünde bir araya gelen onbinlerce kişi, Avrupa’nın savaştan ve şiddetten kaçan sığınmacılara derhal yardım elinin uzatılması ve İngiltere’nin sığınmacılara kapılarını açması gerektiği çağrısı yaptı.
 
Hyde Park’ta toplanan binlerce kişi Westminster’daki Başbakanlık binasının bulunduğu Downing Street’e kadar yürüdü.
 
Yürüyüşte ırkçılık ve savaş karşıtı slogan atan göstericiler ellerinde ’Mülteciler burada hoş karşılanır’ ’Suriye’yi bombalamayı durdur’ ’Hiçbir insan yasadışı değildir, kapitalizm öldürür’ ’Cameron’a söyleyin, burada mülteciler hoş karşılanır’ yazılı pankart ve dövizler taşıdı.
 
Irkçılığa Karşı Çık Sivil Toplum Örgütü’nün düzenlediği yürüyüşe ’Savaşa Hayır Koalisyonu’, ’Göçmen Hakları’, ’Faşizme Karşı Birlik’, ’Müziği Sev Irkçılıktan Nefret Et’, ’Yabancı Düşmanlığına Karşı Hareket’ ’Tasarruf Tedbirlerine Karşı Birlik Koalisyonu’ gibi çok sayıda sivil toplum örgütü destek verdi.
 
Yürüyüşe çok sayıda Filistin ve Suriyeli mültecinin çocukları ile birlikte katılması dikkat çekti.
 
İngiltere Parlamentosu’nun bulunduğu meydanda yürüyüşü noktalayan göstericiler, burada uzun süre hükümet aleyhine slogan attı. Burada yapılan konuşmalarda iktidardaki muhafazalar partinin mülteciler için yeteri kadar çaba göstermemesi eleştirildi.
 
İşçi Partisi’nin bugün seçilen yeni lideri sosyalist Jeremy Corbyn da konuşmacılar arasında yer aldı. Corbyn, kendisini dinleyenlere, ’’Kalplerinizi düşüncelerinizi açın, davranışlarınızı bu yardıma ihtiyaç duyan insanlara destek vererek açın. Bu insanların hepimizde olduğu gibi yaşamak için güvenli bir yere ihtiyaçları var, toplumumuza katkıda bulunmak istiyorlar. Birlikte barış, adalet ve insanlık içinde yolumuza devam edebiliriz” dedi.
 
Gösteride konuşmacı olarak Yeşiller Partisi Genel Başkanı Natalie Bennet, Liberal Demokratlar’ın lideri Tim Farron ve müzisyen Billy Bragg katıldı.
 
Benzer gösteriler, İngiltere’nin farklı kentlerinde de organize edildi.
 
DHA muhabiri Nilüfer Demir 3 yaşındaki Suriyeli Aylan’ın sahile vuran cansız bedenini fotoğraflamış ve bu fotoğraf sığınmacıların yaşadığı trajediyi tüm dünyaya yaymıştı. Fotoğraf karesinin dünyayı sarsması üzerine Avrupa ülkelerinde sığınmacıların sorunlara dikkat çekilmesi için yoğun bir kamuoyu baskısı oluşturuldu. İngiltere Başbakanı David Cameron, önümüzdeki beş yıl içinde 20 bin sığınmacıyı kabul edeceğini açıklamıştı.
Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2015, 20:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER