İngiltere Bugün Sandık Başında

Aynur Tattersall, Gonca Yağcı, Londra, 8 Haziran, (DHA) İngiltere  Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış (Brexit) müzakerelerinin hangi hükümet tarafından yürütüleceğini belirlemek üzere bugün sandık başına gidiyor.

İngiltere Bugün Sandık Başında
 
İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da da yaklaşık 30 milyon seçmen yeni hükümeti belirlemek için oy kullanıyor. Sandıklar yerel saat ile sabah 07.00 ile akşam 22.00 saatleri arasında açık olacak.
 
Sandalyelerin yarısından bir fazlasına, yani 326’sına sahip olan parti tek başına iktidar olacak. Eğer hiçbir parti bu sayıya ulaşamazsa en çok oy alan partinin azınlık hükümeti veya koalisyon gündeme gelecek.
 
İngiltere’de parlamento, Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası’ndan oluşuyor. Avam Kamarası üyeleri normalde 5 yılda bir yapılan seçimlerle belirleniyor. Seçim sistemi, dar bölge ve çoğunluk esasına dayanıyor. 650 seçim bölgesinde en fazla oy alan aday, bölgesinin milletvekili olarak parlamentoya giriyor.
 
İngiltere’de bir önceki genel seçim 2015’te yapılmıştı. Normal şartlarda bir sonraki seçimin 2020’de yapılması gerekiyordu. Ancak Nisan ayında bir açıklama yapan Theresa May,  8 Haziran’da erken seçime gitmek istediğini açıklamıştı.
 
Başbakan May’in bu kararı almasının nedeni, lideri olduğu Muhafazakar Parti’nin, Avam Kamarası’ndaki çoğunluğunu artırarak AB ile yürütülecek Brexit müzakerelerinde kendini güçlü kılabilmek.
 
İngiltere’nin en büyük iki siyasi hareketi, iktidardaki Muhafazakâr Parti ile ana muhalefetteki İşçi Partisi.  Bu iki partiden sonra en fazla milletvekiline sahip partiler, SNP ve LDP.
 
BAHİS ŞİRKETLERİ  MAY’A ŞANS VERİYOR
 
Adayların oranlarını açıklayan bahis şirketleri Başbakan Theresa May’in kazanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu açıkladı.  Jeremy Corbyn’in daha düşük, Tim Farron’ın seçilme ihtimalinin ise imkansıza yakın olduğunu açıkladı.
 
Başbakan May’in kazanma ihtimali geçtiğimiz haftalarda daha yüksek olduğu açıklanmıştı ancak Mart ayından bu yana üç terör saldırının gerçekleşmiş olması hükümeti ve güvenlik güçlerini eleştirilerin hedefi haline getirmiş, 200 bin polisin işine son veren Muhalefet hükümeti okları üzerine çekerek halkın güvenini yitirmişti.
 
Dün genel seçimlerle ile ilgili gerçekleştirdiği son seçim kampanyasında konuşan may,  güvenlik ile ilgili konulardaki endişeleri gündeme getirerek, ’terör şüphelilerinin sınır dışı edilmesi ve tehlike arz ettiği halde mahkemeye çıkarılamayan kişilerin özgürlüklerinin kısıtlanması’ için insan hakları yasalarında değişikliklere gidebileceklerini ifade etmişti.
 
May, terörizm suçlarından hüküm giyenlere daha uzun hapis cezası verilmesi gibi politika değişikliklerinin de  olabileceğini vurgulamıştı.
 
Partiler neler vadediyor?
 
İki aydan az bir süre içinde genel seçimlere hazırlanan partiler seçim manifestolarını geçtiğimiz ay açıklamışlardı.
 
Muhafazakar Parti, 18 Mayıs’ta açıkladığı seçim manifestosunda hep birlikte, ileriye daha güçlü ve müreffeh bir Britanya hedeflediklerini vurgularken İşçi Partisi lideri jeremy Corbyn’in 16 Mayıs’ta açıkladığı parti manifestosunda en dikkat çeken sözü gelir vergilerini belli bir miktarın üzerinde kazananlar için yükseltmesi oldu.
 
Liberal Demokratların lideri Tim Farron ise seçimleri kazanması halinde ikinci bir Avrupa Birliği referandumu sözü verdi
 
İskoçya Ulusal Partisi SNP’nin manifestosunda da yine, Brexit’in tamamlanmasının ardından İskoçya’nın bağımsızlığı için ikinci bir referandum vaad yer alıyor.
 
Geçtiğimiz genel seçimlerde sürpriz bir şekilde oylarını yükselten aşırı sağcı UKIP ise parti manifestosunda radikal İslam ile mücadele edeceği sözünü verdi.
Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2017, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER