İngiliz Polisi : Kızların Suriye'ye Geçtiğine İnanıyoruz

İngiliz Polisi, Londra’daki evlerini terk ederek Türkiye’ye gelen üç genç kızın, Suriye’ye geçerek IŞİD’e katıldıklarının düşünüldüğünü açıkladı.

İngiliz Polisi : Kızların Suriye'ye Geçtiğine İnanıyoruz
 
Metropolitan Polisten bugün yapılan yazılı açıklamada, "Kızların artık Suriye’ye geçtiğini düşünüyoruz" ifadesi yer alırken, açıklamada geçişin insan kaçakçıları tarafından 4-5 gün önce gerçekleştirildiği vurgulandı.
 
Yazılı açıklamada, terörle mücadele polisinin elinde artık üç kızın Türkiye’de olmadığına ve artık Suriye sınırına geçmiş olabileceklerine dair nedenler olduğu ifade edildi.
 
Açıklamada ayrıca, polisin Türk yetkililerle yakın ilişki içinde çalıştığı aktarılırken söz konusu durumla ilgili bilgisi olanların anti terörizm telefon numarasına bilgi vermeleri istendi.
 
Guardian gazetesi de üç genç kızın kaçışının Türkiye ile İngiltere arasında diplomatik uçurumu derinleştirdiğini iddia etti.
 
İngiltere Emniyet Müdürlüğü kızların İstanbul’a vardıklarından 3 gün sonra Türk yetkililerinin bildirildiğini yalanlarken Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İngiliz polisinin Türkiye’yi bu konuda geç bilgilendirdiklerini açıklamıştı.
 
Diğer yandan İngiltere Başbakanı David Cameron da kızların kaybolmasından duyduğu endişeyi dile getirirken hava yolları şirketlerini ve internet firmalarını savaş bölgelerine seyahat eden gençleri koruma konusunda daha fazla sorumlu olmaya çağırdı.
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2015, 22:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER