İngiliz Polisi Açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’nın Berlin şehrinde Uluslararası Turizm Borsası Fuarını gezdi ve turizmcilere destek verdi. Fuarda Türk stantlarını gezen Çavuşoğlu İngiltere’nin Türk havaalanlarında İngiliz polisi bulundurma isteğine yönelik açıklamalara cevap verdi. Çavuşoğlu konuyla ilgili şunları kaydetti:

İngiliz Polisi Açıklaması
 
“Şimdi sizin söylediğiniz iddia gazetede çıktı, ne kadar doğru bilmiyoruz ama böyle bir şey söz konusu olamaz. İngiltere ile zaten istihbarat paylaşımı da dahil, bilgi paylaşımı da dahil çok iyi bir iş birliğimiz var ve bize bu bilgi geldiği sürece de zaten bizim polisimiz emniyet güçlerimiz gerekli tedbiri de alıyorlar, işlerini de çok iyi profesyonelce yapıyorlar. Önemli olan İngiltere’deki önemli mercilerin de aynı tedbiri o kişiler İngiltere’den ayrılmadan yapması, o tedbirleri alması önemli. Türkiye’ye gelmelerine gerek yok. Zaten iyi bir işbirliğimiz var ama ülkelerinde ilave tedbirler alınırsa daha İngiltere’den ayrılmadan o kişileri durdurabilirler. Yok durduramadılarsa bize zamanında haber versinler. Biliyorsunuz üç tane İngiltere’den gelen genç kız gündemdeydi ve onlar bize İngiltere’den ayrıldıktan sonra bilgi verdiler. Biz yine elimizden geleni yaptık, biliyorsunuz çalışmalarımızı. Dolayısıyla o iddia ne kadar doğru bilmiyorum ama eğer doğruysa da buna hiç ihtiyaç yok zaten. İngiltere ile iyi bir işbirliğimiz var.”
 
Turizm konusunda ise sektörün hassas olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu: “ITB’ye çok önem veriyoruz. Sektör de çok hassas. Hükümet olarak turizme yönelik destekleme programlarımız var. Yolcu getiren uçakları yakıt konusunda destekliyoruz. Benzer desteklerimiz sürecek. Her zaman turizmcinin yanındayız. Turizm Türkiye için çok önemli bir sektör. Geçen yıl 35 milyar Dolar gelir elde ettik. Bu rakam her geçen yıl artıyor. 2002 yılında toplam turist sayısı 13 milyondu. Geçen yıl 40 milyona dayandı. Sadece Antalya’ya gelen turist sayısı 13 milyondu. Spor, golf, kayak, sağlık, eğitim ve kültür turizmini 12 aya yayacağız. Her ay, kış dahil turist sayısı artıyor. ITB dünya turizm borsası açsından çok önemli ve belirleyici. Stantları gezerken birliklerin, otellerin ve sektördeki tüm arkadaşların moralinin çok iyi olduğunu gördüm” dedi.
Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2015, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER