İncirlik Üssü'nde Fırtına Sonrası Temizlik

Adana’da 27 Eylül’de meydana gelen ve saatteki hızı 115 kilometreyi bulan fırtına ve şiddetli yağmur sonrası, İncirlik Üssü’nde oluşan hasarı giderme çalışmaları sürüyor. Dış cepheleri parçalanan binalar onarılırken, tek sıra halinde pistte dizilen Türk ve ABD’li askerler, uçakların motorlarına kaçabilecek taş ve cisim temizliği yaptı.

İncirlik Üssü'nde Fırtına Sonrası Temizlik
 
27 Eylül günü saat 16.30 sıralarında patlayan fırtına ve şiddetli yağmur, Adana kent merkezinde çok sayıda ev ve işyerinde hasara neden oldu. Bulvarların kenarındaki ağaçlar devrildi, çatılar ve güneş enerji sistemleri uçtu, elektrik direkleri devrildi.
 
PİSTTE 350 ASKER TAŞ VE YABANCI CİSİM ARADI
 
Yaklaşık 20 dakika etkili olan ve saatteki hızı 115 kilometreyi bulan fırtına sonrası  İncirlik Üssü’nde oluşan hasar, Türk ve ABD’li askerlerden oluşan 350 kişilik bir ekip tarafından belirlendi.
 
Savaş jetleri, kargo ve yolcu uçaklarının iniş, kalkış yaptığı piste gelen ABD ve Türk askerleri gün boyunca kontrol yürüyüşü gerçekleştirdi. Yaklaşık 350 asker, pistte yan yana dizilip, uçuş güvenliğini tehlikeye atacak taş ve yabancı cisim olup olmadığını kontrol etti. Fırtınanın zeminde bir yırtılma veya çukur meydana getirip, getirmediği de araştırıldı.
 
FIRTINAYA ’YUMRUK’ YORUMU
 
İncirlik’te ’yumruk’ diye tanımlanan fırtınayı değerlendiren ABD Hava Kuvvetleri 39’uncu Kanat Komutanlığı Ev Sahibi Ülke Danışmanı Mehmet Birbiri, 40 yıldır aynı yerde görev yaptığını 18 yıl önce de saatteki hızı 127 kilometreyi bulan şiddettli bir fırtına ve yağmur yaşandığını, tesislerin sel sularıyla kaplandığını söyledi. Mehmet Birbiri, "İncirlik Üssü’nde daha önce de son yaşanandan daha şiddetli bir fırtına görülmüştü. Fırtınanın neden olduğu hasar unutulur gibi değil" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2014, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER