IMF de Ebola Virüsüne Savaş Açtı

Uluslararası Para Fonu IMF de tüm dünyayı tehdit eden Ebola virüsüne karşı savaş açtı. IMF, virüsün vurduğu Batı Afrika ülkelerine 130 milyon dolarlık acil yardım göndereceğini duyurdu.

Uluslararası Para Fonu IMF de Ebola virüsüne karşı savaş açtı.
IMF, Liberya'ya 49, Gine'ye 41 ve Sierra Leone'ye 40 milyon dolar olmak üzere, toplam 130 milyon dolarlık acil yardım kararı aldı.
 
Üç ülkeye yapılacak yardımın, ödemeler dengesi ve bütçe açıkları için kullanılacağını açıklayan IMF, bu ülkelere daha fazla bağış gönderilmesi için de çağrıda bulundu.
 
Adı geçen ülkelerin kendilerinden yardım isteğinde bulunduğunu belirten IMF Başkanı Christine Lagarde, "Gine, Liberya ve Sierra Leone'daki Ebola salgını şimdiden birçok hayata mal oldu. Bu insani krizler derin ekonomik sonuçlara da yol açabilir" dedi.
 
IMF Başkanı Lagarde, üç ülkenin 170 milyon dolara daha ihtiyacı olduğunu vurguladı.
 
Dünya Sağlık Örgütü'nün son verilerine göre, Batı Afrika'da 6 bin 263 Ebola vakası tespit edildi, bunlardan 2 bin 917'si yaşamını yitirdi. Ebola virüsünün 21 günlük kuluçka dönemi bulunuyor.
 
Örgüt, kanıtlanmış tedavi yöntemi ve aşısı bulunmayan Ebola salgınıyla mücadele için küresel kamu sağlığı acil durumu ilan etmiş ve salgınla mücadelede deneysel ilaçların kullanılmasının etik olduğunu açıklamıştı.
Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2014, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER