İlişkilere Suriye Darbesi

ABD ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik çatlak dün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Riyad'ın Washington'ın Ortadoğu politikasıyla ilgili ciddi kaygıları olduğunu kabul etmesinin ardından iyice derinleşti.

İlişkilere Suriye Darbesi
Kerry, önceki gün Paris'te Suudi mevkidaşıyla acil bir toplantı yapmıştı. Bu toplantıda Riyad, ABD'nin Suriye'deki muhaliflere yeterince destek olmadığından şikayet etmişti.
 
Dün Londra'da gerçekleştirilen ve 11 ülkenin katıldığı Suriye Halkının Dostları toplantısının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Kerry, "Suudilerin Suriye operasyonunun gerçekleşmemesi nedeniyle alenen hayal kırıklığına uğradığını biliyoruz. Onlarla yakın çalışmak bizim sorumluluğumuz. Ben de bunu yapıyorum. Başkan benden buraya gelip bu görüşmeleri yapmamızı istedi" dedi.
 
Kerry ilişkilerin düzgün gittiğini söylese de bu açıklamalar Wall Street Journal'da dün yer alan gerginlik iddiasını doğrular nitelikte.
 
PRENS BANDAR'DAN TEPKİ
 
Wall Street Journal'ın haberine göre, Suudi Arabistan istihbaratının başındaki isim Prens Bandar bin Sultan el Suud'un geçtiğimiz hafta sonu Avrupalı diplomatlara, Washington'ın bölge politikaları nedeniyle ABD'yle birlikte yürütülen Suriyeli muhaliflerin silahlandırılması ve eğitilmesi operasyonunda işbirliğini azaltmayı planladığını söylediği ortaya çıktı.
 
Prens Bandar'ın bu hamlesi Washington ile en güçlü Arap müttefiki arasında Suriye, İran ve Mısır politikaları nedeniyle var olan tansiyonu daha da yükseltti.
 
Son olarak geçtiğimiz hafta cuma günü Riyad Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde koltuğa oturmayı reddetmişti.
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2013, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER