banner51

'İlave Tedbirler Alınmalı'

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Apakan, ''Uluslararası toplum krizin daha da derinleşmesine son vermek için kararlılık göstermeli ve ilave tedbirleri almalıdır" dedi.

'İlave Tedbirler Alınmalı'

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Türkiye'nin uluslararası toplumla birlikte BM-Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın 6 maddelik planını desteklemeye devam edeceğini ancak bu sürecin ucunun açık olamayacağını vurguladı.
Büyükelçi Apakan, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) ''Silahlı Çatışmalarda Sivillerin Korunması'' konulu toplantısına katıldı.
Suriye'deki duruma değinen Büyükelçi Apakan, Suriye hükümetinin kendi halkını korumada ana sorumluluğu bulunduğunu, derhal şiddete son vermesi gerektiğini belirterek Suriye'deki kriz yüzünden çok kişinin hayatını kaybettiğini ve ülkede 1,5 milyon insanı etkileyen insani bir dram yaşandığını söyledi.
Apakan, ''Uluslararası toplum bu şiddet sarmalına ve krizin daha da derinleşmesine son vermek için kararlılık göstermeli ve bu amaca yönelik gerekli ilave tedbirleri almalıdır. Türkiye, uluslararası toplumla birlikte BM-Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın 6 maddelik planını desteklemeye devam edecektir ancak bu sürecin ucu açık olamaz'' diye konuştu.
BMGK'da bugün Suriye'de faaliyetleri bir süre önce askıya alınan BM Gözlemci Misyonu (UNSMIS) ile ilgili basına kapalı istişareler yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER