İfade Özgürlüğü İçin Gangnam Style

Baskıya son ver, ifade özgürlüğüne sahip çık diyor çağın en büyük heykel sanatçılarından biri olan Anish Kapoor elinde tuttuğu pankartında. Videonun ileriki dakikalarında belki de ifade özgürlüğü için başına gelmedik kalmayan isimlerden biri olan Hanif Kureishi’de eli kolu bağlı Gangnam Style dansı yapıyor. Dahi İngiliz fotoğrafçı Richard Wentworth’de karşımıza çıkıyor, Channel 4 haber merkezi çalışanları da.

 

Amnesty International, Liberty ve Index uluslararası af örgütleri  için Anish Kapoor liderliğinde çekilen “Özgürlüğün için Gangnam”  videosu başta Ai WeiWei olmak üzere baskı altında olan bir çok sanatçıya özgürlük amacıyla dünyanın bir çok farklı galeri ve müzesinde çekildi. New York’daki Guggenheim Müzesi, Los Angeles Sanat Müzesi, Smithsonian heykel bahçesinde , İstanbul’da Sakıp Sabancı Müzesinde, Moma’da  Whitney Müzesinde bir araya gelen bir çok müze çalışanı, küratör, sanatçı ve  sanat öğrencisi gönüllü olarak ifade özgürlüğüne dikkat çekmek  için herhalde şu anda dünya üzerinde en çok bilinen ve tiye alınan parçalardan biri olan Gangnam dansını yaptı bir araya gelerek. Londra 2012 Olimpiyat oyunları resmi açılış törenlerinin koreografı Akram Khan tarafından klibin koreografisi yapıldı. 

 

Duvarlarda ise bugüne kadar kendilerini ifade ediş biçimleri hoş görülmeyerek devletler tarafından katledilmiş, hapse düşmüş, işkence görmüş ve sürgüne gönderilmiş olan bir çok sanatçının ismi yer alıyor. Ai Weiwei’in özgürlüğü ve Çin Hükümetinin ifade özgürlüğünü artık bir zahmet tanıması için dünya kamuoyunun dikkatini çekmek de Gangnam’a nasip oldu. Belki de Gangnam’ın en başarılı hali budur, ne dersiniz?

 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2012, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER