banner51

'Hiçbir Ceza Ölenleri Geri Getirmez'

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Mart 2012 yılında Kandaharın Panjwai kasabasında bulunduğu üstten ayrılarak 16 sivili öldüren Amerikan askeri Robert Bales’e verilen müebbet hapis cezasını değerlendirdi. Karzai, hiçbir cezanın öldürülenleri geri getiremeyeceğini dile getirdi.

'Hiçbir Ceza Ölenleri Geri Getirmez'

 

Karzai gelecek hafta yapacağı Pakistan gezisi öncesi Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir basın toplantısı düzenledi. Karzai açılış konuşmasında yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri, ABD ile imzalanması planlalan stratejik güvenlik anlaşması ve 26 Ağustosta yapacağı Pakistan ziyareti konularına değindi.
 
Karzai, Afgan halkının seçim kartlarını almalarını ve 5 Nisan 2014 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine iştirak etmelerini istedi. Karzai ayrıca yabancı devletlerin bu seçime mühadele etmelerine izin vermeyeceklerini ve Afganların kendi cumhurbaşkanlarını kendilerinin belirliyeceklerini ifade etti.
 
Amerika ile yapılması planlanan stratejik güvenlik anlaşması için çalışmaların devam ettiğini ve bu antlaşmayı imzalamak için Afgan tarafının ABD’den Afganistan’ın güvenli bir ülke olması için gerekli teminatın verilmesini istediklerini, bu şartlar yerine getirilmedikçe ABD ile anlaşmanın imzalanmayacağını yeniledi.
 
Cumhurbaşkanı Karzai şimdiye kadar yapılan Pakistan ziyaretlerinin pek de olumlu sonuçları olmadığını ama bu ziyaretin sonuçlarının olumlu olmasını umud ettiğini dile getirdi.
 
Açılış konuşmasının ardından basın mensublarının sorularını yanıtlayan Karzai, ABD’de askeri mahkemede yargılanan ve dün ömür boyu hapse mahkum edilen ABD’li asker Robert Bales hakkında verilen kararın hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini, kendisine verilen ömür boyu hapis veya idam cezasının öldürdüğü çoçukları, yakınlarını kaybeden ailelerin mutluluğunu geri getirmeyeceğini söyledi.
 
Taliban lideri Molla Ömer’in geçtiğimiz Ramazan bayramında yayınladığı mesajda Afgan halkının önümüzdeki seçimlere katılmasının zaman kaybından başka bir şey olmayacağını çünkü Afganistan’ın gelecek cumhurbaşkanının Beyaz Saray tarafından seçileceği yönündeki mesajına yorumu sorulan Karzai, “ABD, 2009 yılında Afganistan’ın cumhurbaşkanını belirlemeye çalıştı ama bunda da başarısız oldu. Afganistan’ın cumhurbaşkanını Afgan halkı belirler, yoksa ne Beyaz Saray ne de İslamabad belirler” değerlendirmesinde bulundu.
Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2013, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER