banner51

Heyetin Kararını Onlar mı Engelledi?

Suriye'de dün Beşşar Esad rejiminin isyancılara karşı kimyasal silah kullandığı iddialarının otaya atılmasının ardından, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi soruşturma başlatılması için açıklık gerektiğini belirtti. Diplomatlar, soruşturma kararı çıkmasını Çin ve Rusya'nın engellediğini öne belirtti.

Heyetin Kararını Onlar mı Engelledi?
 
Esad güçleri tarafından kimyasal silah kullanıldığı ve 635 kişinin öldüğü iddia edildi. Esad rejimi ise iddiayı yalanladı. Reuters haber ajansı, olay yerinden çekilmiş olduğu bildirilen kareler yayınladı.
 
Suriye'nin başkenti Şam'da dün sabah isyancıların elinde bulunan bölgelere kimyasal silahlarla bombardıman yapıldığı iddialarının ardından binden fazla kişinin ölümüne neden olan saldırının açıklığa kavuşturulması için BM'ye baskı başladı.
 
ABD ve Avrupalı ülkeler, BM'nin Suriye'ye kimyasal silah denetimi yapması için bir heyet göndermesi gerektiğini belirtirken, Fransa 'kimyasal silah kullanılmış olması halinde askeri müdahale seçeneceğinin düşünülmesi gerektiğini' savundu.
 
BM ise soruşturma talebi hakkında, 'Suriye hükümetinin denetime izin vermesi ve konunun açıklığa kavuşturulması gerektiğini' belirtti.
 
'ÇİN VE RUSYA ENGELLEDİ
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'un, 'Suriye'ye kısa zamanda denetim heyet gönderilmesi gerektiğini' belirtmesine rağmen Güvenlik Konseyi'nden kesin karar çıkmaması, soru işaretleri uyandırdı.
 
Ban, Suriye'ye gönderilecek heyetin başında Ake Sellstrom'un olacağını açıkladı.
 
Reuters'ın haberine göre, Batılı ülkelerin Güvenlik Konseyi'ne sunduğu öneri, konseyde onaylanmadı.
 
Diplomatlar, konseye sunulan ve Suriye'ye denetim heyeti gönderilmesine yönelik belgenin, Çin ve Rusya'nın karşı çıkması nedeniyle kabul edilmedini belirtti.
 
'PROVOKASYON OLABİLİR' 
 
Şam rejmine yakınlığıyla bilinen Rusya, dün akşam ayaptığı açıklamada, kimyasal silah saldırısının provokasyon anaçlı olabileceğini öne sürmüştü.
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, yaptığı yazılı açıklamada, ''Yerel medyanın sanki bir takımda gibi bütün sorumluluğu rejime yükleyen agresif haber kampanyasına başlaması akıllara, planlanmış bir provokasyon fikrini getiriyor. Bütün bunlar, BM Güvenlik Konseyi'nin rejim karşıtları lehine harekete geçmesi için gereksinimleri yerine getirmek ve Cenevere 2 Konferansı'nın düzenlenme şansını ortdan kaldırmak için bahane oluşturma çabaları gibi görünüyor" ifadesini kullanmıştı.
Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2013, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER