banner51

Herkes pür dikkat dinledi, Trump uyukladı

New York'ta Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen İklim Zirvesi'ne katılan 16 yaşındaki İsveçli aktivist Greta Thunberg, konuşması ile güne damga vurdu. Ancak ABD Başkanı Trump'ın genç aktivist hakkındaki sözleri ve uyuklaması büyük tepki çekti.

Herkes pür dikkat dinledi, Trump uyukladı

Geçtiğimiz yıl Paris İklim Anlaşmasından çekilmesiyle tepki toplayan Trump, ABD'deki BM İklim Zirvesi'nde tavırları ile tepki çekti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in de katıldığı etkinliklerde herkes konuşmayı pür dikkat dinlerken Trump ilgi göstermedi.

Sürekli olarak saatine bakan Trump tam 15 dakika sonra etkinlikten 'sıkıldı' ve yerinden kalkarak alanı terk etti.

Etkinliğe İngiltere'den fosil yakıt kullanmadan yelkenli tekneyle Atlantik Okyanusu'nu geçerek New York'a gelen ve zirveye katılan 16 yaşındaki aktivist Thunberg de katılmıştı.

Thunberg gözyaşlarını tutamadığı konuşmasında liderleri çok sert şekilde eleştirmiş ve "İnsanlar ölüyor, eko-sistemimiz çöküyor, kitlesel bir yok oluşla karşı karşıyayız ama siz sadece para ve ekonomik büyümelerinizden bahsediyorsunuz. Bu ne cesaret!" demişti.

Thunberg'in zirvede Trump'a bakışları da olay olmuştu.

O kare ve açıklamalar sonrası ABD Başkanı Trump da Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Trump 16 yaşındaki genç aktivistin öfkeli ve kızgın tavırları üzerine alaycı ve kinayeli bir yorumda bulundu.

Trump genç kızın konuşmasının bulunduğu paylaşımı alıntılayarak "Parlak bir geleceğe umutla bakan, çok mutlu bir genç kıza benziyor. Görmek harika!" dedi. Pek çok kişi ise Trump'ın bu yorumuna tepki gösterdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER