Hayattaki Son Nazi İtalya'da Öldü

Nazilerin hayatta kalan son üyesi Erich Priebke, 100 yaşında hayatını kaybetti.

Hayattaki Son Nazi İtalya'da Öldü
İtalya’da savaş suçlarından hüküm giyen Nazilerin hayatta kalan son üyesi olan Erich Priebke, ev hapsinde tutulduğu Roma’da önceki gün 100 yaşında öldü. Priebke'nin cenaze töreni Vatikan tarafından veto edilirken, 50 yıl yaşadığı Arjantin de Nazi subayının naaşını kabul etmedi.
 
Eski SS subayı Priebke, 2’nci Dünya Savaşı’nda Alman ordusunun İtalya’yı işgal ettiği dönemde, Roma yakınlarındaki Ardeatina Çukuru’nda 335 İtalyan'ı kurşuna dizdirtmişti. Priebke, savaştan sonra kaçtığı Arjantin’de 1994 yılında yakalanıp bir yıl sonra İtalya’ya iade edilmişti. “Ben sadece bana verilen emirleri yerine getirdim. Görevimi yaptım” diye kendisini savunan Priebke ömür boyu hapis cezası almıştı. 2007 yılında ilerlemiş yaşı nedeniyle cezası ev hapsine çevrilmişti.
 
VATİKAN CENAZEYİ VETO ETTİ
 
Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Vatikan, Priebke’nin cenaze törenine itiraz ederek tarihinde ilk kez bir inançlının cenazesinin kiliseden kaldırılmasını veto etti.
 
Roma Belediye Başkanı İgnazio Marino da Musevi Cemaati'nin ve Vatikan'ın baskısıyla, “Roma ve çevresinde gömülmesi güvenli olmaz” gerekçesiyle Priebke’nen laik cenaze törenine bile izin vermeyeceklerini açıkladı.
 
ARJANTİN DE CENAZEYİ İSTEMEDİ
 
Emirleri doğrudan Nazi lideri Adolf Hitler’den aldığını belirten Priebke, vasiyetinde de Yahudi Soykırımı’nın bir “yalan” olduğunu savundu ve yaptıklarından pişmanlık duymadığını yineledi. Priebke’nin Arjantin’e defnedilme isteği ise Buenos Aires hükümeti tarafından reddedildi. Avukatı Paolo Giachini, “Arjantin’de yaşayan oğlu Jorge cenazeyi istiyor. Ama Arjantin reddetti. Başka bir yer arıyoruz” dedi. Arjantin’in Yahudi Dışişleri Bakanı Hector Timerman’ın ofisinden Twitter yoluyla yapılan açıklamada da, “Arjantinliler insan onuruna yapılan böyle bir hakareti kabul etmeyecek” denildi. Priebke İtalya’da henüz açıklanmayan bir yere defnedilecek.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2013, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER