banner9

Hannover'de Terör Alarmı Kaldırıldı

Almanya’nın Hannover kentinde verilen terör alarmı kaldırıldı. Aşağı Saksonya Eyalet Milletvekili Belit Onay, teröristle Müslümanın ayrı tutulması gerektiğini söyledi. Terör olayları nedeniyle Almanya’da ırkçı saldırıların endişe verici düzeyde olduğunu vurgulayan Onay, “Polise Müslümanların korunması için uyarıda bulunduk” dedi.

Hannover'de Terör Alarmı Kaldırıldı
 
Bremen Eyaleti SPD Milletvekili Mustafa Güngör ise terör eylemlerinin Müslümanlarla yakından uzaktan alakası olmadığını söyledi. Güngör, “Terör eylemlerinin amacı birlik ve beraberliği zedelemektir. Her terör olayı ırkçıların ekmeğine yağ sürüyor” diye açıklama yaptı.
 
Almanya’nın Hannover kentinde Salı günü Almanya-Hollanda karşılaşması öncesi verilen terör alarmı kaldırıldı. Tren Garı, stat etrafı ve kent merkezindeki polis sayısı normale indirildi. Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Stephan Weil yaptığı açıklamada milli maçın iptal olmasından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Kendilerine çok ciddi kurumdan terör saldırısı ihbarı geldiğini, bu nedenle de karşılaşmayı iptal etme kararı aldıklarını açıklayan Weil, “Aldığımız bu karar kolay olmadı ama doğruydu. Bize ulaşan bilgiler maçın iptali için yeterliydi” dedi. Bu arada kentte bölgede şüpheli birisinin arandığı öğrenildi. Konuyla ilgili soruşturmayı ise eyalet polisi yerine federal polis ele aldı.
 
TÜRK KÖKENLİ VEKİLİN ENDİŞESİ
 
Aşağı Saksonya Eyaleti Yeşiller Partisi Milletvekili Belit Onay, başta Paris saldırısı olmak üzere, terörle ilgili tüm olumsuz gelişmelerin, Avrupa’da yaşayan Müslümanları ve Türkleri olumsuz etkilediğini söyledi. Bu yıl içinde Almanya’da ırkçı saldırıların çok ciddi derecede arttığını ve endişe verici düzeye ulaştığını açıklayan Onay, “Hannover’de de terör saldırısı endişesiyle milli maç iptal edildi, geniş güvenlik önlemleri alındı. Terörün her türlüsüne karşıyız. Paris’te yaşanan terör saldırısı insanları ciddi derecede korkuttu. Bu saldırıların Müslümanların yaptığı gibi gösterilmesi buradaki insanları rahatsız ediyor. Teröristler ayrı Müslümanlar ayrıdır. Almanlar bunu ayırt ediyor ama sağcılar bunu silah olarak kullanıyor. Almanya’da ırkçılık endişe verici düzeyde arttı. Bir sene içinde Müslüman ve Türklere yönelik yaklaşık 600 ırkçı saldırı oldu” dedi.
 
POLİSE UYARI YAPILDI
 
Aşağı Saksonya Eyaletinde Müslümanlar yönelik ırkçı saldırılarda artış olduğunu, bu nedenle polisin uyarıldığını dile getiren Belit Onay, “Kesinlikle teröre karşıyız. Terörün her türlüsünü kınıyoruz. Paris saldırısı bizi derinden üzdü. Ancak bu tür saldırılar sağcıların işine yarıyor. Göçmenlere ve Müslümanlara tepki gösteriliyor. Bu durum politik malzemesi yapılıyor. Bunun sonucu olarak göçmenlere, Türklere ve Müslümanlara saldırı oluyor. Bu saldırılar da her geçen gün artıyor. Biz Müslümanların güvenliğinin sağlanması için polisi uyardık” diye konuştu.
 
TERÖRÜN MÜSLÜMANLARLA UZAKTAN YAKLINDAN ALAKASI YOK
 
Bremen Eyaleti SPD Milletvekili Mustafa Güngör, terör olaylarının toplumun huzurunu bozmak amacıyla yapıldığını söyledi. Terör olaylarının Müslümanlarla uzaktan yakından ilgi olmadığını anlatan Güngör, “Bremen’de bu sene içinde canlı bomba ihbarı nedeniyle terör alarmı verildi. Birkaç gün süren üst düzey güvenlik önlemleri sonra hafifleştirildi. Paris saldırısı sonrası eyalette polis güvenlik önlemlerini biraz daha arttırdı. Ancak şu anda ciddi bir durum yok. Bu tür olaylar yabancıları sevmeyenlerin ekmeğine yağ sürüyor. Sağduyulu olmalı, birlik ve beraberliğimizi bozmamalıyız. Çünkü terörün amacı bu birlik ve beraberliği bozmak” dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER