Hammond Kıbrıs'ta Temaslarda Bulundu

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond adanın Kuzeyinde ve Güneyinde temaslarda bulunmak üzere bugün Kıbrıs’a geldi.

Hammond Kıbrıs'ta Temaslarda Bulundu
İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ilk olarak Rum Lider Anastasiadis ile Rum Başkanlık sarayında bir araya geldi. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Philip Hammond KKTC’ye geçerek KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa akıncı ile Cumhurbaşkanlığı sarayında bir araya geldi. Görüşme sonrası KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond basına açıklama yaptı.
 
AKINCI: “SÜRECİ SAHİPLENMEK VE BULUNACAK ÇÖZÜMÜ YAŞATMAK BU ADADA YAŞAYAN İNSANLARA DÜŞER. BİZ DE BUNU YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ. BU ÇABAMIZI SÜRDÜRÜRKEN DIŞTAN GELECEK HER TÜR KATKIYI DA İSTERİZ”
 
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununa çözümü Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların bulacağını ancak süreçte uluslararası toplumun katkısının da beklendiğini söyledi. Akıncı görüşmenin yararlı geçtiğini, garantör ülkelerden İngiltere’nin Kıbrıs sorununa yakınlık göstermesinin de doğal olduğunu söyledi.
 
“KERRY’NİN DE GELMESİ BEKLENİYOR”
 
Görüşmede İngiltere Dışişleri Bakanı’nın Kıbrıs sorununun çözümü konusunda gelinen son durum hakkında bilgilendirildiğini ifade eden Akıncı, uluslararası toplumun çözüm arayışlarına ilgi ve destek göstermesinin ve bu ilgi ve desteğinin hissettirilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Akıncı, yakın zamanda KKTC’ye Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de gelmesinin beklendiğini söyledi. Kıbrıs sorununa çözüm bulacak tarafların Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar olduğunu da belirten Akıncı, “Süreci sahiplenmek ve bulunacak çözümü yaşatmak bu adada yaşayan insanlara düşer. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu çabamızı sürdürürken dıştan gelecek her tür katkıyı da isteriz” dedi.
 
Garantörlük konusunda İngiltere’nin tutumunda gelinen noktanın ne olduğu sorusuna ise Akıncı, İngiltere’nin Yunanistan gibi “garantörlükten vazgeçtik” demediğini, İngiltere’nin garantörlük konusunda Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum tarafının anlaşacağı çerçeveye yardımcı olmaya hazır olduğu yanıtını verdi. Akıncı, “’Garantör olarak kalalım’ demiyorlar ama ‘biz ayrılmak istiyoruz’ söylemleri de yoktur” dedi. Akıncı, İngiliz üslerinin görüşmede gündeme gelmediğini de söyledi.
 
HAMMOND: “İKİ LİDERİN DE CESUR VE YARATICI ÇÖZÜMLER ORTAYA KOYMASININ GEREKTİĞİ KİLİT AŞAMAYA GELİNDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”
 
İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ise Cumhurbaşkanlığı’ndan ayrılmadan yaptığı açıklamada Akıncı ile görüşmede müzakerelerin her yönüyle ele alındığını, müzakerelerde somut ilerlemelerin yaşandığına inandığını ifade etti. Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis arasında iyi bir çalışma ilişkisinin bulunduğunu kaydeden Hammond, “Mülkiyet, toprak ayarlaması ve güvenlik ve garantilerle ilgili çözülmesi gereken ciddi mevzular var. Bu müzakerelerde, iki liderin de cesur ve yaratıcı çözümler ortaya koymasının gerektiği kilit aşamaya gelindiğini düşünüyorum” dedi.
 
"FİNANSMAN BULUNMASINA YARDIMCI OLACAĞIZ"
 
Uluslararası toplumun müzakereleri desteklediğini kaydeden Hammond, İngiltere’nin müzakerelere teknik destek vermeye hazır olduğunu, çözüm halinde de mülkiyet sorunun halledilmesi için de gerekli finansmanın bulunmasına da yardımcı olacağını söyledi.
 
“İYİ BİR MOMENTUM VAR”
 
Çin, Rusya ve ABD Dışişleri Bakanlarının adayı ziyaret edeceğine işaret eden Hammond, müzakereleri destekleme noktasında uluslararası alanda ciddi bir momentum yakalandığına inandığını da sözlerine ekledi.
 
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER