Hacılar Mina'da Şeytan Taşladı

Hac ibadeti için kutsal topraklarda bulunan Türk hacı adayları Arafat’ta vakfe sonrası ’Büyük Şeytanı’ taşlamak üzere Mina’ya geçti. Dünyanın dört bir noktasından gelen 5 milyona yakın hacı, gece saatlerinden itibaren ’Büyük Şeytanı’ taşlamak üzere Mina’da büyük, orta ve küçük şeytanın taşlandığı Cemarat bölgesine geldi. Yolların araç trafiğine kapatıldığı güzergahlarda hacılar kilometrelerce yol yürüdü.

Hacılar Mina'da Şeytan Taşladı
MÜZDELİFE’DEN MİNA’YA GEÇTİLER
 
Türk hacıların bir bölümü geceyi Müzdelife’de geçirerek vakfede bulundu. Türk hacılar sabah namazı ardından yola çıktı. 4.5 kilometre yol yürüyen hacılar yolda tekbirler getirerek ilerledi. ’Büyük şeytan’a 7 taş atan hacılar ardından Kabe’ye yürüdü. Hacılar yaklaşık 6 kilometrelik yolu yine yaya olarak yürürdü. Yol üzerinden belirli noktalara kurulan çeşmelerde ise adeta izdihama neden oldu.
 
Hacılar kurban kesilmesi ardından tıraş olup ihramdan çıktı. Şeytan taşlanan Cemarat Meydanı’nda hacılar, seyyar berberlere akın etti. Yol kenarında elinde ustura ve makasla bekleyen seyyar berberler neredeyse her dakika bir kişiyi tıraş etti.
 
CEMERAT SONRASI KABE’YE AKIN
 
Hacıların bir kısmı tavaf ve say vazifesini ihramdan çıkmadan yaparken kimisi de Kabe’deki yoğunluk nedeni ile akşam saatlerine bıraktı. Hacılar yarın ve sonraki gün 3 şeytanı da taşlayacak. Taşlamaların ardından hacıların bir kısmı Medine-ye geçecek; büyük çoğunluğu Türkiye’ye dönecek.
 
 
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2014, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER