'Gözaltı Süresi Uzatıldı'

Mısır'da darbe karşıtlarına karşı dün katliam yapan geçici yönetim, bugün de devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin gözaltı süresini 30 gün uzattı. Müslüman Kardeşler taraftarı yüzlerce kişinin Kahire'de hükümet binasına girmeye çalıştığı ve kapıyı ateşe verdiği belirtildi.

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki darbe karşıtlarına bu sabah itibarı ile güvenlik kuvvetleri müdahale etti.
 
Sokaklar bomboş
 
Sokağa çıkma yasağının ardından, Kahire sokakları sessizliğe büründü.
 
Havadan görüntülendi
 
Devlet haber ajansı, Mısır mahkemesinin, devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin gözaltı süresinin 30 gün uzatıldığını duyurdu.
 
3 Temmuz'da görevden uzaklaştırıldıktan sonra gözaltına alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ordu tarafından nerede tutulduğu tam olarak bilinmiyor. Mursi'nin gözaltı süresi daha önce de 15 gün uzatılmıştı.
 
3 Temmuz'dan bu yana gözaltında bulunan Mursi ile sadece Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek temsilcisi Catherine Ashton görüşmüştü.
 
MURSİ TARAFTARLARI SOKAKTA
 
Müslüman Kardeşler taraftarı yüzlerce kişinin başkent Kahire'de hükümet binasına girmeye çalıştığı ve kapıyı ateşe verdiği belirtildi. Mısır'ın İskenderiye kentinde de yüzlerce Mursi taraftarının yürüyüşe geçtiği iddia edildi.
 
MISIR'DA 525 ÖLÜ
 
Mısır'da süren olaylarda ölenlerle ilgili çelişkili rakamlar geliyor. Müslüman Kardeşler, kayıpların 2 bini aştığını iddia ederken, Sağlık Bakanlığı şimdiye kadar ülke genelinde 525 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.
 
Mısır'da darbe karşıtlarının kitlesel oturma eylemlerinin merkezleri Adeviyye ve Nahda'daki katliamların ardından meydanlarda temizlik çalışmaları başladı.
 
Güvenlik güçlerinin dün sabah başlattığı ve bu sabaha kadar sürdürdüğü müdahalenin ardından darbe karşıtlarının kullandığı meydanlar, savaş alanını andırıyor.
 
Meydandaki halkın üzerine ateş açılması, gaz bombaların kullanması ve zırhlı araçlarla müdahale etmesi, Adeviyye ve Nahda meydanlarını tanınmaz hale getirdi. 
 
Kahire'nin güneyindeki Adeviyye Meydanı'nda ekipler, iş makineleri ve kamyonlar eşliğinde 47 gün süren kitlesel oturma eyleminden geriye kalanları temizlemeye başladı. Meydanla aynı ismi taşıyan ve yaşanan katliam sonrasında morga çevrilen Rabia camisinde ise yangının izleri görülüyor.
 
RESMİ RAKAM: 525 ÖLÜ
 
Güvenlik güçlerinin Adeviyye Meydanı'nı boşaltırken hayatını kaybedenlerin cesetlerinin toplandığı İman Camisi'ne giden AA fotomuhabiri, 300'den fazla ceset saydığını söyledi.
 
Mısır Sağlık Bakanlığı dünkü olaylarda ülke genelinde ölü sayısını 525 olarak duyurdu. 
 
Güvenlik güçlerinin müdahalesiyle meydandan zorla çıkarılan Kahire'nin güneyindeki Nahda meydanında da ekipler, iş makineleri ve kamyonlar eşliğinde temizlik çalışmalarına başladı.
 
Göstericilerin meydandan çıkarıldıktan sonra toplandıkları, 6 Ekim Köprüsü, Mustafa Mahmud Meydanı ve Kahire Üniversitesi Mühendislik Fakültesi noktalarına güvenlik güçlerinin yaptığı müdahelelerde çok sayıda insan hayatını kaybetmişti.
 
84 KİŞİYE DAVA 
 
Reuters'in haberine göre, Mısır askeri savcıları, aralarında Müslüman Kardeşler'in de olduğu 84 kişi hakkında cinayet ve kilise yakma suçundan dava açıldı.
 
 CAMİ YAKILDI 
 
Anadolu Ajansı'nın haberine göre ise protestolara ev sahipliği yapan ve darbe karşıtlarınca sembolleştirilen Rabiatul Adeviyye Camisi, güvenlik güçleri tarafından yakılarak tamamen kullanılmaz hale getirildi.
 
 
İhvan liderlerinden Muhammed Bilteci'nin 17 yaşındaki kızı Esma Bilteci'nin de ölenler arasında olduğu belirtildi.
 
İHVAN LİDERİNİN KIZI ÖLDÜRÜLDÜ
 
Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed Bilteci'nin kızı Esma Bilteci dün Adeviyye meydanındaki operasyon sırasında göğsünden ve sırtından yaralandı. Esma Bilteci'nin kardeşi, 17 yaşındaki kız kardeşinin hayatını kaybettiğini söyledi. Bilteci, "Şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum, benim kızım da şehit düştü" dedi.
Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2013, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER